21. července 2015 10:01 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Tsiprase čeká další šichta. Do řeckého parlamentu jde druhý balík reforem

Alexis Tsipras | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alexis Tsipras | foto: Reuters

ATÉNY Řecká vláda v úterý předložila parlamentu druhý balík reformních opatření, která si vyžádali mezinárodní věřitelé jako podmínku poskytnutí další finanční pomoci. Poslanci mají na schválení čas do středy.

Nová legislativa se týká zejména modernizace státní správy, včetně urychlení soudních řízení a prosazení pravidel pro ozdravení bank. Druhý reformní balík zřejmě nevzbudí takový rozkol ve straně premiéra Alexise Tsiprase jako první sada reforem, která minulý týden prošla jen díky hlasům opozičních poslanců. Hlasování ale i tak nebude jednoduché.

Premiér Tsipras se v předvečer hlasování snažil získat podporu rebelů ze své strany SYRIZA, kteří se vzbouřili již při prvním hlasování. V projevu před představiteli vládní strany uvedl, že jeho cílem je, aby dohoda o novém záchranném programu v parlamentu prošla. „Dosud jsem viděl různé reakce, četl jsem hrdinská prohlášení, ale neslyšel jsem žádný alternativní návrh,“ řekl Tsipras. Dodal, že nemůže ignorovat jasnou vůli většiny Řeků, kteří si přejí zůstat v eurozóně.

„SYRIZA jako strana musí odrážet to, co se děje ve společnosti, musí odpovědět na obavy a očekávání desítek tisíc obyčejných lidí, kteří do ní vložili své naděje,“ dodal řecký premiér před spolustraníky.

Ve středu budou poslanci řešit nový občanský soudní řád, díky němuž by se v Řecku měla urychlit soudní řízení. Poslance také čeká hlasování o směrnici EU známé pod zkratkou BRRD (Bank Recovery and Resolution Directive). 

Směrnice o ozdravných postupech a řešení krize bank poskytuje národním orgánům dohledu nástroje pro rychlé vypořádání se zkrachovalými bankami a má zajistit bezpečnější a spolehlivější fungování finančního sektoru.

První balík reformních opatření, na kterých se Atény dohodly s eurozónou výměnou za příslib nového záchranného programu, zákonodárci schválili v noci na čtvrtek minulého týdne. Týkal se zejména daní, například zvýšení sazby DPH.

Atény se minulý týden s eurozónou dohodly na zahájení rozhovorů o novém záchranném programu v objemu až 86 miliard eur podmíněném ekonomickými reformami a úspornými opatřeními. 

V pondělí do Řecka dorazily první evropské peníze v podobě tříměsíčního překlenovacího úvěru ze staršího stabilizačního mechanismu Evropské unie. Atény peníze využily k úhradě splátek Evropské centrální bance (ECB) a Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF). 

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz