16. dubna 2010 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Tůmův odchod Klause překvapil, začíná boj o nového guvernéra

Zdeněk Tůma | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zdeněk Tůma | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

PRAHA Guvernér centrální banky Zdeněk Tůma rezignoval. ČNB opustí už v červenci, přestože jeho mandát měl původně skončit až 12. února 2011. Předčasným odchodem chce zabránit dlouhým měsícům spekulací, kdo se stane jeho nástupcem.

"Je celkem přirozené, že narůstá tendence hodnotit kroky a vyjádření členů bankovní rady z pohledu této změny. I na základě podobné zkušenosti před šesti lety si uvědomuji, že pro Českou národní banku bude lépe, když období nejistoty spojené s obměnou bankovní rady bude co nejkratší," prohlásil odcházející guvernér.

Rozhodl se v neděli a radil se jen s manželkou. Prezidentovi Václavu Klausovi, který ho do funkce jmenoval, oznámil odchod v úterý odpoledne. "Pro pana prezidenta to bylo překvapení. Nejednalo se o informaci, kterou by očekával, ale řešili jsme to zcela věcně," říká Tůma.

"Prezident věří, že naše centrální banka bude i nadále fungovat jako doposud a že tento krok nebude mít žádné negativní ekonomické důsledky," řekl mluvčí Radim Ochvat. Klaus zatím neřekl, kdy oznámí jméno Tůmova nástupce. Výběr členů bankovní rady je jeho výhradní pravomocí.

Sám odcházející guvernér naznačil, že jedním z motivů jeho rychlého rozhodnutí o odchodu byl rozhovor viceguvernéra Mojmíra Hampla pro rakouský deník Der Standard. V něm ostře napadl Mezinárodní měnový fond za to, že loni úmyslně špatnou interpretací statistiky poškodil Česko. Hamplův atak byl interpretován jako snaha připomenout se razantními názory prezidentovi Václavu Klausovi před výběrem nového guvernéra. Za hlavního favorita byl totiž dosud považován druhý viceguvernér Miroslav Singer. Nicméně oba kandidáti patří k euroskeptikům, upozorňujícím na rizika rychlého přijetí eura.

Další podrobnosti čtěte v pátečním vydání deníku

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!