3. prosince 2016 13:08 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Turecká lira dlouhodobě padá. A tamní banky nevědí, jak krizi zastavit

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Reuters

PRAHA/ANKARA Turecká lira je v dlouhodobém ohrožení. Její hodnota má v posledních měsících tendenci klesat při sebemenším znamení problémů.

Investoři v Turecko ztráceli víru dlouhodobě, což se projevovalo v nestabilitě měny, ale od letního pokusu o vojenský převrat se k již tak nelehké situaci přidávala stále větší míra pozornosti upřená směrem na Ankaru, informoval server al-monitor. Mezi další důvody poklesu patří nejistá budoucnost cen ropy. Na její zdražování je turecká měna obecně citlivá, což je teď ještě více umocněno náročnou společenskopolitickou situací.

Tureckými vlajkami se to během demonstrace v Istanbulu jen hemžilo.
Prezidenta Erdogana přišly podpořit davy lidí.

Ránou bylo pro tureckou liru také zvolení Donalda Trumpa, které znamená další snižování zahraničních investic. Ještě horší bylo pro zemi ale rozhodnutí Evropského parlamentu z konce listopadu. Ten odhlasoval ukončení debat o vstupu Turecka do EU kvůli jeho stále se zhoršujícímu porušování lidských práv.

Turecká lira poslední dobou sbírá rekordy v historicky nejnižších číslech často. Tento týden opět se dostala do největšího poklesu od letního nezdařilého pokusu o puč.

Podle expertů amerického finančního konglomerátu Morgan Stanley se Turecko nemá příliš na co těšit, napsal server ZeroHedge. Banka očekává, že turecká lira bude nadále dlouhodobě klesat a do konce roku 2017 se dostane na 3,7 liry na jeden americký dolar. Už teď je to 3,5. Před pokusem o puč se přitom pohybovala v hodnotách okolo 2,9 ku 1 dolaru.

Turecká banka se minulý týden pokusila krvácení zastavit a zvýšila daňové sazby, což jde proti přáním prezidenta Erdogana. Zatím to ale nemělo velký úspěch.

Lidovky.cz