13. července 2009 12:16 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Turecko podepsalo Nabucco, závislost na ruském plynu klesne

Plynovod Nabucco | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plynovod Nabucco | foto: ŠIMONLidové noviny

ANKARA Zástupci Turecka a čtyř členských zemí Evropské unie dnes podepsali mezivládní dohodu o plynovodu Nabucco, který má přivést plyn z oblasti Kaspického moře a Střední Asie do Evropy. Informovala o tom agentura AP. Plynovod má snížit energetickou závislost Evropy na Rusku.

Premiéři Turecka, Rakouska, Bulharska, Rumunska a Maďarska podpisem dohody umožnili, aby plynovod procházel přes jejich území. První zásilky plynu by měly plynovodem protéct v roce 2014, trasa by měla do Evropy přepravit ročně 31 miliard metrů krychlových.

Nabucco má přivést zemní plyn přes Turecko a jihovýchodní Evropu do Rakouska mimo území Ruska a Ukrajiny. Z rakouské přijímací stanice Baumgarten bude plyn proudit do dalších zemí západní Evropy. Podle mezivládní dohody bude moci šest partnerských zemí projektu, mezi které patří i Německo, odebrat pro svoji potřebu až 50 procent plynu, který plynovodem poteče.

Dohodu brzdilo Turecko

"Jsme velmi rádi, že něco, na čem se české předsednictví velmi silně angažovalo, konečně dospělo do fáze podpisu. Není to sice postavený plynovod, ale je to dobrý krok na správné cestě," řekl k podpisu vládní zmocněnec pro energetickou problematiku Václav Bartuška.

Bartuška připomněl, že od počátku jednání o plynovodu Nabucco, tedy už od přelomu tisíciletí, stály před projektem dva zásadní problémy: spolehlivý zdroj plynu a role Turecka, které chtělo být víc než tranzitní zemí a trvalo na různých speciálních podmínkách. Turecké požadavky podle něj dlouhou dobu činily projekt nezajímavým pro firmy, nyní se ale Ankara spokojila s postavením standardní tranzitní země, která má z tranzitu finanční příjem."Teď bude klíčovou věcí zajistit pro plynovod dostatek plynu," dodal Bartuška.

Lednová plynová krize ukázala, že Rusko není ideálním partnerem

Oldřich Petržilka z České plynárenské unie vnímá podpis smlouvy o projektu Nabucco jako "pozitivní výsledek lednové plynové krize". "Opravdu existuje zásadní rozdíl v zásobování zemním plynem mezi zeměmi západní a jihozápadní Evropy a zeměmi střední a jihovýchodní Evropy," vysvětlil Petržilka. Podle něj se nyní Česko stane součástí té spolehlivější první skupiny.

Slovenské ministerstvo zahraničí uvítalo dnešní podpis smlouvy jako pozitivní krok k rozrůznění zdrojů. "Nový plynovod, pokud bude úspěšně realizován, vytvoří ve střednědobém časovém horizontu podmínky pro diverzifikaci zdrojů a tras zemního plynu v regionu střední Evropy, včetně Slovenka," uvedl mluvčí úřadu Peter Stano.

Projekt Nabucco podporuje především Evropská unie, Rusko, jehož území obejde, proti němu vystupuje. Moskva se totiž obává, že ztratí svou pozici klíčového dodavatele surovin pro Evropu. Rusko tak počítá s vlastními projekty; plynovod South Stream má přivést do jihovýchodní Evropy ruský plyn mimo území Ukrajiny, Nordstream má surovinu přepravovat z Ruska do Německa po dně Baltského moře.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!