7. listopadu 2014 11:02 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Turistiku v Česku zachraňují Němci. Hostů z Ruska jezdí čím dál míň

Rusové na Hradčanském náměstí v Praze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rusové na Hradčanském náměstí v Praze. | foto: MAFRA - Dan Materna

PRAHA Do Česka přijelo v létě oproti loňsku opět víc turistů. Hostů v hotelech a penzionech přibylo o dvě procenta, oznámil Český statistický úřad. Nejvíc přijelo Němců, výrazně ubylo Rusů.

Do hromadných ubytovacích zařízení dorazilo v červenci, srpnu a září celkem 5,4 milionu hostů. Výrazně přibylo zahraničních turistů, a to o 4,2 procenta. Počet tuzemských návštěvníků zůstal na podobné úrovni jako loni.

Zvýšený zájem hostů zaznamenaly především hotely, u kterých narostl počet zákazníků o 3,4 procenta, kdežto do penzionů přijel stejný počet lidí jako v loňském roce, a kempy dokonce vykázaly mírné snížení poptávky - o 0,3 procenta.

ČTĚTE TAKÉ:

Největší podíl hostů z ciziny tvořili tradičně Němci, kterých se v Česku ubytovalo 452 tisíc, o 2,6 procenta více než za stejné období loni.

Druhou nejpočetnější skupinou zůstávají hosté z Ruska, kterých bylo 180 tisíc. Meziročně jich ale výrazně ubylo, a to o 13,6 procenta.

Za celých devět měsíců letošního roku se počet ubytovaných turistů z Ruska snížil o 56 tisíc, tedy o 9,3 procenta. Důvody snížení ČSÚ nekomentoval. Média ale informují o problémech ruského cestovního ruchu, které přinejmenším zčásti souvisejí s ukrajinskou krizí.

Regionálně přibylo hostů v pěti ze 14 krajů Česka. Nejvíce posílil turismus v Jihomoravském kraji, konkrétně o 5,7 procenta.

Lidovky.cz, ČTK