Sobota 11. července 2020svátek má Olga 17 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Tuzemské banky by podle ČNB bez problémů zvládly i další vlnu krize

13.1.2010 - Prý tuna zlata, v České Národní Bance. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy 13.1.2010 - Prý tuna zlata, v České Národní Bance. | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

PRAHA Tuzemské banky by podle aktuálních zátěžových testů ČNB nebyly ohroženy ani v případě vysoce nepravděpodobného scénáře, který kombinuje nepříznivý vývoj domácí i zahraniční ekonomiky a obnovenou nejistotu na finančních trzích vyvolanou problémy s financováním vládních dluhů.

Ve všech scénářích možného vývoje by si tak bankovní sektor udržel kapitálovou přiměřenost nad osmi procenty, což je minimum požadované centrální bankou.

V případě extrémně nepříznivého scénáře by se podle ČNB sice několik bank dostalo do situace, kdy by musely navýšit kapitál. "Za účelem dorovnání kapitálové přiměřenosti všech bank se sídlem v ČR do regulatorního minima osmi procent by banky ke konci testovaného období musely navýšit regulatorní kapitál o téměř 10,5 miliardy korun. Z hlediska velikosti sektoru se nejedná o natolik významnou hodnotu, která by mohla ohrozit stabilitu bankovního sektoru," uvedla centrální banka.

Zásluhu na stabilitě má vysoká kapitálová vybavenost
Jedním z důvodů stability bankovního sektoru je podle ČNB i nadále jeho vysoká kapitálové přiměřenost, která ve srovnání s minulými testy ze srpna 2010 dále mírně vzrostla a ke konci září činila téměř 15,5 procenta.

Základní scénář odpovídá listopadové makroekonomické prognóze ČNB.

Předpokládá pozvolný růst ekonomiky, inflaci v horizontu dvou let blízko dvouprocentního inflačního cíle a korunu mírně silnější. Krátkodobé úrokové sazby budou v této variantě v následujícím období stabilní a pozvolna porostou od prvního čtvrtletí roku 2012.

Zátěžový test je založen na nepravděpodobné krizové situaci
Zátěžový scénář Fiskální krize je založen na výrazně nepříznivém a vysoce nepravděpodobném vývoji ekonomické aktivity v ČR, který je způsoben poklesem zahraničí poptávky z důvodu obnovené nejistoty ohledně financování vládních dluhů zemí eurozóny.

Scénář vystavuje bankovní sektor extrémní zátěži a předpokládá, že obavy ohledně udržitelnosti veřejných financí by se zároveň přenesly do ČR.

"Navržený scénář je výrazně zátěžový a nepravděpodobný"
Centrální banka počítá v tomto scénáři s oslabením měny, s problémy vlády prodat za přijatelných podmínek na finančním trhu nové dluhopisy a následně s poklesem hodnoty vládních dluhopisů a zvýšením krátkodobých úrokových sazeb. "Navržený scénář lze považovat za velmi zátěžový a výrazně nepravděpodobný," uvedla ČNB.

Naposledy centrální banka zveřejnila zátěžové testy bank v srpnu. I tehdy by banky odolaly bez zásadnějších dopadů i velmi nepříznivému vývoji.

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...