21. února 2013 12:36 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Tváří se, že neznají národní zájmy, opřel se Zeman do vlády kvůli Bulharsku

Miloš Zeman, Jaroslav Hlinovský, kancelář na loretánském náměstí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Zeman, Jaroslav Hlinovský, kancelář na loretánském náměstí | foto: Lidové noviny

PRAHA Česká republika by podle zvoleného prezidenta Miloše Zemana měla využít kontaktů v EU i arbitrážních mechanismů, aby hájila pozici energetické společnosti ČEZ v Bulharsku. Vláda by o situaci v zemi měla jednat s bulharským kabinetem, i když je v demisi, a hájit české zájmy.

Podle Zemana "každá rozumná vláda hájí zájmy svých podniků". "Co se týče Bulharska, tak i vláda v demisi je vláda. A je třeba jednat s jakoukoli vládou, včetně vlády v demisi," uvedl budoucí prezident.

Podle Zemana se někteří čeští politici tváří, že nevědí, co jsou národní zájmy. "Měli by využít všech kontaktů na Evropskou unii, využít arbitrážních mechanismů, ale kromě toho přistoupit i k bilaterálním jednáním," dodal Zeman.

ČTĚTE TAKÉ:

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) se situací zabývá ve spolupráci s českým velvyslanectvím v Sofii. Je podle něj třeba počkat na novou bulharskou vládu, do jejího jmenování nemá jednání smysl.

Bulharská vláda v čele s premiérem Bojkem Borisovem rezignovala ve středu. Důvodem demise kabinetu byly masové protesty vyvolané vysokými cenami elektřiny. Terčem protestů se stala i bulharská pobočka české energetické firmy ČEZ.

ČTĚTE TAKÉ:

Borisov v úterý řekl, že ČEZ by měl přijít v Bulharsku o licenci. Podle bulharské prokuratury ČEZ "systematicky porušoval" pravidla. ČEZ považuje řízení o odebrání licence v Bulharsku za neopodstatněné.

Odstupující prezident Václav Klaus ve středu řekl, že společnost ČEZ není příčinou nepokojů v Bulharsku. Dění v jihoevropské zemi je podle něj politickým bojem, v němž byl český energetický gigant použit jako jeden z nástrojů. Klaus by si přál, aby vláda a ministerstvo zahraničí na situaci v Bulharsku rezolutně zareagovaly.

Lidovky.cz, ČTK