Čtvrtek 25. února 2021svátek má Liliana 15 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

U programu COVID gastro přibývají žádosti po stovkách, na úřadě se jich sešlo za necelé tři dny 6200

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Martin Veselý, MAFRA

Praha U programu COVID gastro uzavřené provozovny přibývají žádosti po stovkách. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO), které dotační titul připravilo a v pondělí spustilo, jich třetí den od spuštění příjmu eviduje 6200. Ve středu dopoledne jich bylo 5000. Podnikatelé zatím dokončili a podali 3351 žádostí, zbytek je rozpracován v on-line informačním systému, který ministerstvo kvůli velkému zájmu posílilo. O velkém zájmu na twitteru informoval šéf resortu Karel Havlíček (za ANO).

Zájemci o dotaci z řad podnikatelů, kterým byla kvůli protiepidemickým opatřením zakázána nebo omezena činnost, mohou žádat do 1. března. Na podporu jsou připraveny 2,5 miliardy korun. MPO předpokládá, že dotace bude chtít čerpat zhruba 100 000 podnikatelů.

Program spustilo ministerstvo v pondělí a systém se potýkal s problémy. Podle informací serveru Neovlivní.cz po startu zkolaboval a služba byla po většinu dne nedostupná.

Pomoc 400 korun na zaměstnance či spolupracující osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) za každý den uzavření je určena podnikatelům, kteří v důsledku restrikcí zaznamenali v posledním čtvrtletí loňského roku pokles tržeb v meziročním srovnání minimálně o 30 procent. Každému provozu bude započítáno tolik dní, kolik musel mít zavřeno, a to od loňského 9. října do letošního 10. ledna.

Podpora se bude proplácet na náklady a výdaje na provoz a udržení podnikání, tedy na osobní náklady, náklady na materiál, leasing, odpisy, daně a poplatky či splátky úvěrů vzniklé od 1. února loňského roku do letošního 10. ledna.

S proplácením z programu COVID gastro uzavřené provozovny bude moci ministerstvo začít po obdržení notifikace Evropské komise.

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...