2. září 2009 7:53 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Účet pro stát za osm měsíců roku: nejhorší schodek v dějinách

Peníze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze | foto: Lidové noviny

PRAHA Státní kasa hospodaří s největším schodkem v historii samostatného českého státu. Za prvních osm měsíců letošního roku se deficit státního rozpočtu vyhoupl již na 90 miliard korun.

Přestože podle schváleného rozpočtu měl stát hospodařit s deficitem 38,3 miliardy korun, nyní ministerstvo již počítá s celoročním schodkem ve výši zhruba 165 miliard korun. Tento odhad je ovšem podle analytiků již dnes nereálný. Odhadují, že deficit v druhé polovině roku poroste rychleji než dosud.

"Čekáme, že deficit státního rozpočtu bude koncem roku dosahovat zhruba 200 až 230 miliard korun," říká Pavel Mertlík, analytik Raiffeisenbank. Schodek ve výši zhruba 180 miliard očekává i analytik ČSOB Petr Dufek. Ten však vidí velké riziko v dalším snížení výběru firemních daní. Právě ty se totiž na rychlém nárůstu státního schodku podílejí nejvíce.

"Výběr daní od právnických osob se zatím propadl zhruba o 35 procent, ale každý měsíc to může být horší a horší," řekl Dufek. Podle něj se tak v následujících měsících můžeme dočkat dalšího zhoršení hospodaření státu. To potvrzuje i Mertlík, podle kterého by se celoroční deficit mohl přiblížit až ke třem stům miliardám korun.

Pokud by ve státní kase chybělo přes 230 miliard, mohlo by to podle analytika makléřské firmy Patria Finance Davida Marka vést ke zhoršení ratingu České republiky. To by výrazně omezilo přístup k úvěrům na financování státního dluhu.

Více informací si přečtěte ve středečním vydání deníku