Středa 5. srpna 2020svátek má Kristián 22 °C polojasno Předplatné LN

Diskuse k článku: Účet za boj se silnou korunou: ČNB za něj vydala celkem dva biliony

Diskuse uzavřena, nelze přidávat příspěvky

  • Příspěvků: 10
  • Poslední: 7.6.2017 14:53
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
J. Tachovský 7.6.2017 14:53

Hloupy nadpis. Ty dva biliony nejsou pro CNB vubec nic. Oni proste napsali na papir 2.000.000.000.000 Kc a za ten papir vymenili eura, neboli jiny papir, na ktere nekdo jiny napsal nejake jine cislo. To nebyly 2 biliony z rozpoctu, ani z dani ani z uspor. To bylo neco, co CNB vyrobila z niceho.

Kucirek 7.6.2017 13:29

"27 Kč/EUR kvůli obavám z deflace" Tento argument povazuji za zvraceny a podvodny. Podivejme se na ceny kazdodene potrebnych produktu, stale rostou. Koruna straci nezadrzitelne na hodnote. Tak jako EZB nici euro, to same ČNB udelala s korunou.

J. Zima 7.6.2017 12:41

Nadpis článku je zavádějící. Sugeruje jako by ty dva biliony korun byly vydány bez protihodnoty. Ve skutečnosti za ně byla nakoupena aktiva v eurech. Ta nesou i jistý zisk. Ztráta je jen v účetnictví ČNB. Skutečná by vznikla teprve až by ta aktiva chtěla prodat. Je to jako když si koupíte eura v nějakém kurzu, máte je doma a manželka by vám nadávala, že jste prodělal peníze při každé změně kurzu.

Jinak intervence měly klady i zápory. Můžeme se bavit o tom jestli neměly být vzhledem k vývoji ekonomiky ukončeny dříve. Na druhé straně umožnily refinancovat část státního dluhu za nulové nebo dokonce záporné úroky. Byly také nutné jako obrana proti stejné politice ECB. Vysoký objem intervencí také paradoxně přispívá k nynější stabilitě kurzu koruny, protože tak velký objem na trhu najednou by vedl k propadu kurzu. Takže investoři vyčkávají a pouštějí koruny na trh pomalu.

J. Novotný 7.6.2017 13:22

"Ztráta je jen v účetnictví ČNB." Vy jste dobrý komik. Právě účetnictví odráží hodnotu těch aktiv. Ta ztráta je naprosto reálná a pokud koruna neoslabí pod 27 proti EURu, tak nezmizí. To, že ČNB dále drží ztrátovou pozici je pouze odrazem toho, že nemá žádný rizikový limit a dělá mrtvého brouka (na rozdíl od komerčních bank, po kterých dohledová část ČNB vyžaduje zodpovědné zacházení s rizikem).

J. Novák 7.6.2017 11:46

Není to náhodou částka odpovídající ročnímu státnímu rozpočtu?

J. Novotný 7.6.2017 10:59

S opatřením ČNB přišla pozdě a způsob zrušení, kdy za 3 měsíce zdvojnásobila zbytečně částku, to byla taková třešínka na dortu.

L. Papazian Ing. 7.6.2017 10:48

Boj ČNB prohrála, protože bojovat proti větrným mlýnům nejde. Ale republice, resp. českému národu vznikla obrovská škoda, na desítky let dopředu. Hamba takové bance, raději už dávno jsme měli mít euro. Zemím ve střední a severní Evropě vůbec neuškodilo, naopak. Stačí se podívat do Estonska, Slovenska, ale také do Slovinska. Exporty Slovenska rostou také i bez oslabení své měny. U nás se vyhodily biloiny a export nevzrostl více než na Slovensku. Osobně bych takové vedení ČNB trestal vězením.

P. Hájek 7.6.2017 11:03

Já bych trestal vězením negramoty, kteří se vydávají za inženýry, a ještě jsou schopni napsat takovou hovadinu, že se "U nás vyhodily biliony!. Taková blbost by měla být trestná...

J. Zima 7.6.2017 12:30

A čeho vy jste inženýr? S takovou "inteligencí" snad nejde vystudovat ani gympl.

J. Bouldergeist 7.6.2017 13:16

To bude inžinýr fekálního trustu, (správce trusu)Mylošův kolega

Tajemství zlatých adres. Pražská vila za půl miliardy je na prodej

Vila Na Zátorce 13 (Praha, 26. července 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mohutná, ale v rámci okolní zástavby celkem nenápadná cihlová stavba v srdci diplomatické čtvrti pražské Bubenče je...

Kůže je zrcadlem vnitřních chorob, říká lékař. Jaké nemoci může ukázat?

Petr Arenberger, kožní lékař a ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyrážka s pupínky, puchýřky i problémová pigmentová znaménka dokážou pěkně znepříjemnit život, ale mohou být také...

Jak se dělá byznys za miliardy. Agent Paska o přestupu Součka i dalších

Pavel Paska | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak se zrodil rekordní přestup záložníka Součka do Anglie? Kam asi tak půjde střelec Schick? Co očekává od zázračného...