18. října 2009 15:03 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Účet za kalamitu. Na opravy půjdou desítky milionů korun

Zablokovaná objížďka opravovaného hřebečského tunelu nedaleko Moravské Třebové na Svitavsku zůstane zavřená až do pondělí, protože na silnici stále padají stromy.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zablokovaná objížďka opravovaného hřebečského tunelu nedaleko Moravské Třebové na Svitavsku zůstane zavřená až do pondělí, protože na silnici stále padají stromy. | foto: ČTK

PRAHA Sněhová kalamita bude podle krajů finančně bolet nejvíce ČEZ a Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Přestože samotné sčítání škod ještě nezačalo, již nyní je jasné, že budou nutné značné investice do poničených komunikací a elektrického vedení.

Opravu všech silnic 1. třídy bude muset hradit právě ŘSD, ani rámcově však není možné odhadnout výši výdajů nutných na jejich opravu.

Ani ČEZ ještě nevyčíslil absolutní výši nákladů, střízlivý odhad nicméně předpokládá, že se ztráty budou pohybovat minimálně v desítkách milionů korun. Budou potřeba na opravu rozsáhlých poškození elektrického vedení. "V zájmu co nejrychlejšího obnovení dodávek proudu ČEZ nasadil do terénu maximální počet techniků, kteří jsou ještě doplňováni externími pracovníky poruchových čet jiných firem. Celkově se tak na opravách nyní podílí na 1500 lidí.", vypočítala další krizová opatření tisková mluvčí ČEZu Eva Nováková.

Rozpočet kraje kalamita prý moc neovlivní
V současné době je bez proudu stále kolem 5000 domácností. "Naprosté většině z nich by měla být obnovena dodávka elektřiny ještě dnes", uvedla Nováková. Díky zlepšení počasí navíc nepřibývá tolik nových případů poruch jako v minulých dnech, což umožňuje rychlejší postup při opravách.

Protože sníh opadl teprve dnes, ani v krajích nemají jasno kolik peněz z rozpočtu bude třeba uvolnit na opravu veškerých škod. "Rychlý příchod zimy nás překvapil, nicméně nepředpokládám, že by situace nějak výrazně ovlivnila rozpočet kraje určený na úpravu vozovek v zimním období", připustila tisková mluvčí kraje Vysočina Jitka Svatošová. V Libereckém kraji, kde byla situace nejkritičtější, bude nutná zejména investice do oprav komunikací druhé a třetí třídy.

Lidovky.cz

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.