26. listopadu 2012 16:00 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Účet za nehodu na rypadle u Chomutova: 100 až 500 milionů korun

Rypadlo. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rypadlo. | foto: Lidové noviny

CHOMUTOV Páteční nehoda na hnědouhelném rypadle v dole Nástup Tušimice způsobila škodu od 100 do 500 milionů korun, řekl ředitel strategie Severočeských dolů Vladimír Budinský.

Severočeské doly by na podobnou škodu podle Budinského měly být pojištěné, vyšetřování nehody ale ještě chvíli potrvá. Policie pracuje dokonce s horní hranicí škody. Rypadlu v pátek při opravě spadlo rameno, na němž pracovalo několik dělníků. Tři z nich se těžce zranili. Rypadlo typu SR-1550 je zhruba deset let staré, původně stálo téměř miliardu korun.

Neštěstí se stalo v pátek před polednem, kdy odstavenému a právě opravovanému rypadlu z neznámých důvodů spadlo zadní rameno, takzvaný výložník. "Z dosud nezjištěných příčin došlo k uvolnění lana a následnému zborcení konstrukce velkostroje na zem. Při pádu byli zraněni čtyři muži," uvedla policejní mluvčí Marie Pivková. Tři z nich podle Pivkové přepravily vrtulníky do nemocnic v Praze a Ústí nad Labem. Původní informace záchranářů hovořily o dvou těžce zraněných. Technici se v době nehody pohybovali v prostoru elektrické rozvodny.

ČTĚTE DÁLE:

Policie odhaduje škodu na půl miliardy korun, Severočeské doly jsou opatrnější. "Je to horní odhad. Teprve si budeme dělat své vlastní, ale zřejmě se to bude pohybovat od 100 do 500 milionů korun," řekl ČTK Budinský. Firma má podle něj svůj majetek pojištěný. "Celý ten postup ještě asi chvíli potrvá, je potřeba se podívat na jednotlivé komponenty, co se bude muset měnit. Navíc musíme znát i příčiny té nehody a vyslechnout ty techniky, ale potřebují čas na zotavenou," dodal.

K čemu slouží vlastně rypadla?

Rypadla patří k nejdražším zařízením dolů. Část z nich zpravidla těží zeminu, takzvanou skrývku, další pak po nich těží přímo uhlí.

Většina z těch, které se pohybují po pěti českých povrchových dolech, byla vyrobena v 60. až 80. letech minulého století. Po změně politických poměrů jich vzniklo už jen několik.

Většinou stojí od bezmála miliardy korun výš. To nejnovější, dokončené na jaře 2011, stálo Severočeské doly 1,5 miliardy. Hodnota starších, ale opravených rypadel se podle starších zpráv odhaduje zhruba na polovinu.

Poškozené rypadlo je typu SR-1550 jde zřejmě o jeden ze dvou skrývkových strojů stejného typu, které si Severočeské doly koupily v letech 1997 až 2002. Dodavatelem byla společnost Vítkovice-Prodeco, podvozkovou část dodávala německá firma Krupp Fördertechnik. I se zakladačem stála obě rypadla asi dvě miliardy korun.

Severočeské doly patří energetické skupině ČEZ, mají dva doly a obstarávají nadpoloviční většinu české těžby hnědého uhlí. Její valná většina je určena pro tepelné elektrárny mateřské společnosti.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz