9. srpna 2010 11:41 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Účet za povodně roste. Kraj už mluví o čtyřech miliardách

Srpnová povodeň: Chrastava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Srpnová povodeň: Chrastava | foto: ČTK

PRAHA Hladiny řek v severních a jižních Čechách pomalu klesají. Lidé uklízejí své domovy a zjišťují, o kolik je blesková povodeň připravila. Škody sčítají ale i kraje a pojišťovny. Podle prvních odhadů si záplavová vlna odnesla několik miliard.

Liberecký hejtman Stanislav Eichler a Povodí Labe odhadli, že voda způsobila v kraji škody za čtyři miliardy korun, přičemž ještě větší pohromě zabránila soustava přehrad v Jizerských horách. Kraj rychle potřebuje 30 milionů na bezprostřední likvidaci škod, na pitnou vodu a jídlo i pohonné hmoty a na provizorní opravy cest. Vláda mu poskytla zatím pomoc 40 milionů - čtěte zde. Jen 1,5 miliardy budou podle hetjaman stát opravy komunikací.

Víkendové bleskové záplavy, které zasáhly zejména severní Čechy, způsobily podle prvního odhadu ministerstva zemědělství na státním vodohospodářském majetku škody za 1,5 miliardy korun.

ČTĚTE VÍCE:

Škody, které voda napáchala v zemědělství, ministerstvo odhaduje na 30 až 50 milionů. Zpřesněné vyčíslení následků povodní spolu s návrhem způsobu úhrady jejich odstranění předloží úřad vládě do 15. září.

V Povodí Labe živel poškodil majetek za 1,1 miliardy korun, v Povodí Ohře za 200 milionů korun. Státní podnik Povodí Vltavy odhaduje poškození na 15 milionů korun.

Lesy České republiky odhadují škody po povodních v severních a východních Čechách na nejméně 200 milionů korun. Řada míst je ale stále nepřístupná, a škody tak mohou ještě vzrůst.

Srpnová povodeň: Chrastava

Ústecký kraj odhaduje, že více než miliardu korun způsobily povodně také na Děčínsku, kde podle hasičů poničily 1 224 domů a 85 mostků. Velmi poničené bylo i Hřensko. "Škody odhadujeme předběžně na 20 milionů korun," řekl starosta Josef Černý.

Na pojišťovny se začali obracet první klienti z oblastí postižených záplavami. Ústavy zatím evidují stovky hlášení o škodách, jejich odhady ale hovoří zatím o více než 10 tisíci případech. Celková škoda přitom může činit řádově stovky milionů korun. Vyplývá to z vyjádření pojišťoven.

Nejhorší je situace na Liberecku, Ústecku a Děčínsku, kde podle prvních odhadů mobilních techniků bude registrováno až 3 tisíce pojistných událostí, na Chrudimsku se čeká až 1 500 nahlášených případů.

Další fotografie ZDE:

Škody už sčítá i plynárenská společnost RWE. Podle jejího mluvčího Jiřího Bezděka ještě nejsou přesně vyčíslené. Škody na Liberecku a Ústecku budou v řádu desítek milionů korun, dodal.

ČTK, Lidovky.cz

Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny
Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny

Vláda dnes potvrdila, že od 1. ledna 2020 zvýší rodičovský příspěvek z 220 tisíc na 300 tisíc. Na vyšší sociální dávku se mohou těšit novopečení rodiče i ti, kdo příspěvek v současnosti pobírají.