Čtvrtek 1. října 2020svátek má Igor 15 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Ukrajina krotí ’totální finanční krizi'. Půjčky zdražily pětinásobně

Lidé na vzpomínkové akci, kdy si připomínali rok od Majdanu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lidé na vzpomínkové akci, kdy si připomínali rok od Majdanu | foto: Reuters

KYJEV Ukrajinská centrální banka se rozhodla prudce zvýšit klíčovou úrokovou sazbu na 30 procent z dosavadních 19,5 procenta. Oznámila to její guvernérka Valerija Hontarevová. Banka se snaží bojovat se stoupající inflací a slabostí domácí měny.

Ukrajinská ekonomika se potýká s negativními dopady povstání proruských separatistů na východě země a loňské anexe ukrajinského poloostrova Krym Ruskem. 

Hontarevová již v lednu vyzvala k rychlým a rozhodným krokům proti „totální finanční krizi“, v níž se země podle ní nachází.

ČTĚTE TAKÉ:

Ukrajinská hřivna od začátku letošního roku ztratila zhruba polovinu hodnoty poté, co již v loňském roce oslabila o 50 procent. Podle Hontarevové stálo za dnešním rozhodnutím banky přesvědčení, že „inflační hrozba výrazně stoupla kvůli negativním důsledkům paniky na devizovém trhu“. 

V loňském roce spotřebitelské ceny na Ukrajině vzrostly o 24,9 procenta. Míra inflace tak dosáhla nejvyšší úrovně za čtrnáct let.

Centrální banka se v rámci snahy o stabilizaci domácí měny rovněž rozhodla prodloužit nařízení, podle kterého jsou firmy povinny prodávat 75 procent svých devizových příjmů.

Pětinásobné zdražení půjček

Nová úroková sazba, která je nejvyšší za posledních patnáct let, vstoupí v platnost ve středu. Centrální banka letos přikročila ke zvýšení úroků již podruhé, loni je zvýšila celkem třikrát. Na začátku loňského roku činila její klíčová úroková sazba 6,5 procenta. 

Vyšší úroky sice obvykle podporují kurz domácí měny a omezují inflační tlaky, mají ale zároveň negativní dopad na hospodářský růst, protože zvyšují náklady na půjčky.

Hrubý domácí produkt Ukrajiny se v loňském čtvrtém čtvrtletí snížil proti předchozímu kvartálu o 3,8 procenta, v meziročním srovnání se propadl dokonce o 15,2 procenta.

V únoru uzavřela Ukrajina s Mezinárodním měnovým fondem (MMF) předběžnou dohodu o nové finanční pomoci ve výši 17,5 miliardy dolarů (430 miliard korun). Celkově by Ukrajina měla během příštích čtyř let získat od mezinárodních věřitelů zahrnujících rovněž Evropskou unii 40 miliard dolarů.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...