16. ledna 2015 14:15 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Ukrajinští bankéři: země je v totální krizi. Ceny stouply o čtvrtinu

Ukrajinští vojáci (ilustrační fotografie). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ukrajinští vojáci (ilustrační fotografie). | foto: Reuters

KYJEV Ukrajinská centrální banka uvažuje o zvýšení své hlavní refinanční sazby. Chce tím zastavit růst inflace. V pátek tyto úvahy připustila guvernérka banky Valerija Hontarevová. Přip rojevu v parlamentu vyzvala k rychlým a rozhodným krokům proti „totální finanční krizi“, v níž se země podle ní nachází.

Centrální bankéři na Ukrajině naposledy zvýšili základní úrokovou sazbu v listopadu o 1,5 procentního bodu na čtrnáct procent. Reagovali tím na pokračující růst inflace a výrazné oslabování měny. Základní sazba je proti začátku roku 2014 už více než dvojnásobná.

Spotřebitelské ceny na Ukrajině se v loňském roce zvýšily o 24,9 procenta. Míra inflace tak dosáhla nejvyšší úrovně za čtrnáct let.

ČTĚTE TAKÉ:

„Musíme jednat rychle. Nacházíme se v totální finanční krizi, kterou překonáme jen rozhodnými kroky, výraznými rozpočtovými úsporami a finanční podporou od dárců,“ řekla šéfka centrální banky Hontarevová.

Ukrajinská ekonomika se potýká s negativními dopady povstání proruských separatistů na východě země. Hrubý domácí produkt Ukrajiny se ve třetím čtvrtletí meziročně snížil o více než pět procent.

Mezinárodní měnový fond (MMF) v dubnu schválil Ukrajině dvouletý program hospodářské pomoci v celkové hodnotě 17 miliard dolarů (dnešních 408 miliard Kč), který má odvrátit hrozící kolaps ukrajinské ekonomiky.

„Finanční mobilizace“

Začátkem září MMF varoval, že Ukrajina by mohla potřebovat dodatečnou pomoc v objemu až 19 miliard dolarů, pokud bude konflikt na východě země pokračovat i v příštím roce. Minulý týden MMF obnovil rozhovory, s nimiž Kyjev spojuje naděje na rozšíření záchranného programu.

Hontarevová podotkla, že pohyby kurzu hřivny už nejsou tak prudké jako dříve, podle ní ale měna stále ještě nenašla rovnovážnou hodnotu. Dodala, že centrální banka bude držet volný kurz měny a „nikdy“ se neuchýlí k jeho zafixování.

Ministryně financí Natalija Jarešková dnes v parlamentu prohlásila, že Ukrajina musí zahájit „finanční mobilizaci“ a potřebuje další finanční pomoc ze zahraničí, pokud má přežít krizi. Zdůraznila, že země všechny své finanční závazky plní a zprávy o blížícím se vyhlášení platební neschopnosti označila za „dezinformační kampaň“.

Ekonomové podle agentury Reuters upozorňují na to, že pokud věřitelé Ukrajině nezvýší úvěrovou pomoc o nejméně 15 miliard dolarů, mohla by země čelit drastické dluhové restrukturalizaci, včetně odepsání části dluhů.

Lidovky.cz, ČTK