Čtvrtek 24. září 2020svátek má Jaromír 23 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Úložiště jaderného odpadu by mohlo být v Boleticích nebo Hradišti

Správa už dříve vybrala šest lokalit, kde by vybudování hlubinného úložiště bylo díky geologickým podmínkám vhodné. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Správa už dříve vybrala šest lokalit, kde by vybudování hlubinného úložiště bylo díky geologickým podmínkám vhodné. | foto: ORF

PRAHA  Budoucí úložiště jaderného odpadu by mohlo být ve vojenských újezdech (VÚ) Boletice nebo Hradiště. Vyplývá to z předběžných výsledků geologické analýzy vojenských újezdů. Podle dokumentu by v daných lokalitách mohly existovat vhodné geologické podmínky.

Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) nyní ještě provede podrobnější výzkum, který by to potvrdil. ČTK o tom dnes informovala mluvčí SÚRAO Lucie Steinerová.

"Zařazení některého vojenského újezdu mezi vhodné lokality pro hlubinné úložiště a jejich další posuzování připadá v úvahu v roce 2010 či 2011, tedy po provedení všech průzkumů, které by odpovídaly pracím již dokončeným v dříve prověřovaných lokalitách," uvedl ředitel SÚRAO Vítězslav Duda.

Analýzu geologických informací o vojenských újezdech Hradiště, Brdy, Boletice, Březina a Libavá zahájila SÚRAO na žádost vlády koncem loňského roku. Potenciálně vhodné geologické podmínky se našly ve střední a severní části VÚ Boletice v Jihočeském kraji a při východním okraji VÚ Hradiště v Karlovarském kraji.

Nyní se podle Steinerové bude provádět podrobnější výzkum pomocí družicových a leteckých snímků, na nějž by navázala geofyzikální a geochemická měření v terénu.

Starostové nesouhlasí
Správa už dříve vybrala šest lokalit, kde by vybudování hlubinného úložiště bylo díky geologickým podmínkám vhodné. Až do konce letošního roku je v nich ale kvůli nesouhlasu obcí další průzkum pozastaven. Osmnáct samospráv z okolí těchto lokalit se v dubnu ohradilo proti dosavadnímu postupu státu.

Obce podle starostů nejsou už šestým rokem, co se o úložišti jedná, rovnocennými partnery a odmítají údajný diktát státních orgánů.

SÚRAO se snaží komunikaci s obcemi zlepšit. Navrhuje například finanční motivaci pro obce už ve fázi průzkumů. Starostové ale požadují upravit zákony, atomový nebo stavební, aby mohli účinně spolurozhodovat.

Vyhořelé palivo je tak zatím na 60 let umisťováno do meziskladů u jaderných elektráren. Po zchlazení a snížení záření má být přemísťováno do trvalého úložiště, kde bude radioaktivní materiál zhruba 100.000 let. Právě otázka kam s vyhořelým palivem je také jednou z hlavních výhrad ekologických aktivistů vůči jaderným elektrárnám.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pastrňák i Kvitová. Sportovní hvězdy skupují v Praze luxusní nemovitosti

Stavba mostu - ilustrační foto.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Rezidence na Smíchově, byty v Karlíně nebo na Vinohradech. To je jen malý výčet nemovitostí, které vlastní české...

Doba prsatá. Odhalená ňadra jako důkaz měnícího se světa kolem nás

Stavba mostu - ilustrační foto.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Až se teď v létě vydáte k vodě, rozhlédněte se kolem sebe. Jedním z dokladů změn světa kolem nás jsou proměny vzhledu...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Stavba mostu - ilustrační foto.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Exkluzivní rozhovor s naší Hankou: 12 hodin před plánovaným císařem jsem se dozvěděla, že je syn pozitivní na Covid-19
Exkluzivní rozhovor s naší Hankou: 12 hodin před plánovaným císařem jsem se dozvěděla, že je syn pozitivní na Covid-19

Naše kolegyně a bývalá šéfová eMimina Hanka v úterý 8. září porodila zdravou holčičku Emičku. Plánovaný porod císařským řezem zkomplikoval Covid-19...