11. února 2010 10:08 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Unie vzkázala Řecku: pomůžeme, ale jen když budete opravdu šetřit

Demonstrace v Řecku - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Demonstrace v Řecku - ilustrační foto. | foto: ČTK/AP

BRUSEL Ministři financí eurozóny se dnes shodli, že Evropská unie silně zadluženému Řecku finančně pomůže, pokud země přijme další úsporná opatření. Informovala o tom s odvoláním na nejmenovaný zdroj agentura Reuters.

Dohoda rovněž potvrzuje, že Řekům nepomůže Mezinárodní měnový fond. Situací se dnes bude zabývat summit EU, jehož začátek se však opozdil kvůli špatnému počasí.

"Evropská komise navrhne a bude slaďovat balík (pomoci), který bude vycházet z analýz Evropské centrální banky a Mezinárodního měnového fondu," řekl zdroj. Dodal, že ministři financí se při středečním jednání jednomyslně vyslovili proti zásahu Mezinárodního měnového fondu v Řecku.

Šéfové státních pokladen zemí platících eurem by dnes o vzájemné dohodě měli informovat premiéry a prezidenty členských států EU, kteří se sejdou v Brusel. Lídři EU by poté měli vydat prohlášení o situaci v Řecku, stále však není jasné, co bude jeho obsahem.'

Rakouský kancléř Werner Faymann v rakouském rozhlase řekl, že očekává, že záchranný balíček pro Řecko bude kombinací zapojení MMF a půjček od zemí EU. "Nehovoříme o darech či dotacích, hovoříme o půjčkách s úroky, které poskytneme na pomoc jedné zemi, abychom se vyhnuli dráždění finančních trhů a krizí, které si už nikdo nemůže dovolit," řekla šéf rakouské vlády.

"Ještě nevím, jak to bude zorganizováno, ale očekávám, že budou spolu spolupracovat země (EU) a MMF," řekl. "Nemůžeme si jen sednou a pozorovat, jak se situace mění v krizi," dodal litevský premiér Andrius Kubilius.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!