23. září 2009 15:27 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Unie zvažuje bič na spekulanty - Tobinovu daň z transakcí

Zavedení Tobinovy daně v celém světě prosazují někteří politici před nadcházejícím summitem G20 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zavedení Tobinovy daně v celém světě prosazují někteří politici před nadcházejícím summitem G20 | foto: Shutterstock

BRUSEL Tobinova daň, tedy daň z finančních transakcí, o jejímž možném zavedení se v poslední době ve světě stále více spekuluje, je skvělý nápad, ale jen obtížně prosaditelný. Novinářům to dnes v Bruselu řekl eurokomisař pro hospodářské a měnové otázky Joaquín Almunia.

Zavedení Tobinovy daně v celém světě prosazují někteří politici před nadcházejícím summitem G20, který ve čtvrtek začíná v americkém Pittsburghu.

Za celou myšlenkou přitom stojí americký nositel Nobelovy ceny za ekonomiku James Tobin, který v roce 1972 navrhl vybírat daně ze všech přeshraničních transakcí týkajících se obchodů s měnami.

Tehdy mělo jít o jakýsi "trest" za krátkodobé spekulace na trzích, v současnosti v ní ale politici vidí nástroj, jak získat zpět finanční prostředky, které vlády vložily do záchrany bank a dalších finančních ústavů během finanční krize.

"Jestliže chceme, aby bylo její (Tobinovy daně) přijetí vůbec možné, musíme udělat ještě hodně práce. Ale je to skvělá myšlenka, kterou nebude lehké prosadit tak, aby skutečně fungovala," uvedl Almunia.

Jeho stanovisko je nicméně v rozporu s názory celé řady ekonomů, přičemž mnozí z nich upozorňují, že hned několik variant Tobinovy daně ve světě již funguje. Američané například platí drobné poplatky za převod aktiv, aby se pokryly náklady, které má s podobnými transakcemi tamní finanční dozor.

Jsou tu i rizika
S poměrně vysokými daněmi z prodeje akcií, dluhopisů a dalších finančních derivátů v 80. letech minulého století experimentovalo například i Švédsko, ale tato opatření opustilo v 90. letech. Ukázalo se totiž, že zavedení daní vedlo k citelnému propadu objemu obchodů na tamní burze.

Týdeník Economist navíc ve svém posledním čísle upozorňuje, že Tobinova daň přináší ve skutečnosti hned několik rizik. Údajně by nefungovala v případě, že by jí nepřijaly všechny státy světa, a vedla by k finančním výkyvům na trhu kvůli snížení objemu obchodů.

ČTK