9. října 2012 14:40 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Unijní daň na finanční transakce podpořili Slováci. Kalousek ji odmítá

Ministr financí Miroslav Kalousek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr financí Miroslav Kalousek | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

LUCEMBURK Slovensko se rozhodlo připojit k zemím, které chtějí v rámci takzvané posílené spolupráce části unijních států zavést daň z finančních transakcí. Česká republika podle slov ministra financí Miroslava Kalouska nebude takové možnosti bránit, sama se ale připojit nehodlá.

K iniciativě volající po zavedení daně z finančních transakcí v části EU se podle Kalouska rozhodlo připojit už 11 zemí. V celém bloku to není možné mimo jiné kvůli jasně deklarovanému odporu Británie.

"Dnes Slovensko oznámilo, že přistupuje," podotkl v Lucemburku Kalousek. "To znamená, že je dostatek zemí, které mohou onu posílenou spolupráci realizovat," dodal.

ČTĚTE TAKÉ:

"Česká republika má jasnou pozici. Nechce a nebude blokovat posílenou spolupráci zemí, které se rozhodly k dani z finančních transakcí. Nicméně Česká republika sama v žádném případě tuto daň zavést nechce," dodal.

Země riskují, že transakce se přesunou jinam

Podle něj za předpokladu, že bude tato daň zavedena jen v některých státech, tyto země riskují, že se finanční transakce přesunou jinam. "Není to nic, co by ohrožovalo jednotný finanční trh," podotkl Kalousek. "Naopak v rámci jednotného finančního trhu ty země riskují, že se řada operací bude odehrávat jinde než u nich," dodal český ministr.

Kalousek připustil, že je možné, že některá budoucí vláda se k posílené spolupráci rozhodne přidat. On by v ní ale nechtěl být účasten.

Posílená spolupráce, o níž nyní v případě daně z finančních transakcí jde, je nástrojem umožňujícím devíti a více zemím EU pokročit ve spolupráci v oblastech, které některá země na celounijní úrovni blokuje.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz