Středa 28. října 2020Den vzniku samostatného československého státu 3 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Únik emailu: šéf českého pavilonu na EXPO si ostře stěžuje na Číňany

Český pavilon na světové výstavě Expo 2010 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český pavilon na světové výstavě Expo 2010 | foto: Reuters

PRAHA Generální komisař české účasti na výstavě EXPO 2010 Pavel Stehlík zaslal čínským organizátorům ostrý email, ve kterém si stěžuje na byrokratické překážky, se kterými se musí Češi v Šanghaji potýkat. Text rozhněvaného dopisu se dnes objevil na serveru Shanghaiist.com.

Stehlík v emailu adresovaném řídícímu výboru výstavy ostře tepe neschopnost Číňanů zařídit českým pracovníkům prodloužení pracovních víz a dokonce vyhrožuje, že pokud jim povolení skutečně v následujících dnech vyprší, bude muset pavilon ještě v průběhu května uzavřít. Vízum až do října mají podle zjištění serveru Lidovky.cz pouze dva z 30 pracovníků českého pavilonu.

"Měl jsem signály o nespokojenosti i z jiných pavilonů. Jako člen výboru jsem proto napsal dopis," uvedl dnes Stehlík. Po zveřejnění stížnosti se však věci daly do pohybu. Podle Stehlíka problém s vízy Číňané rychle vyřešili, takže provoz českého pavilonu ohrožen není, protože víza byla prodloužena. Provozní překážky však podle něj přetrvávají.

Vše o výstavě EXPO 2010 v Šanghaji

Velké problémy prý podle Stehlíka způsobují každé ráno dlouhé fronty před branami výstavy, které znemožňují pracovníkům české expozice dostat se do pavilonu včas. "Zaměstnanci našeho pavilonu stojí každý den hodiny ve frontách, což je naprostá ztráta času. To je zcela neakceptovatelné!, píše komisař v textu, který se vykřičníky jen hemží.

Generální komisař české účasti na Světové výstavě Expo 2010 v Šanghaji Pavel Antonín Stehlík otevřel 1. května pro veřejnost český pavilon.

Český pavilon prý také musí čelit nečekaným logistickým problémům. Kvůli zdlouhavým bezpečnostním opatření vázne doprava zásob do areálu. "Například nemůžeme posílat špinavé prádlo do prádelny vlastními auty, přestože Sinotrans (firma zajišťující autobusovou dopravu uvnitř Expa, pozn.red) je přetížen a nedokáže nám vyhovět rychle," dodává Stehlík a navrhuje "okamžitě zrušit tato směšná pravidla."

Problémem je podle Stehlíka to, že zásobování pavilonů auty je možné jen v noci, což si vyžaduje přítomnost již takhle vytížených lidí pracujících v expozicích. Také s auty obecně je potíž, konstatoval. "Moje auto tu může být v noci, já jsem tu ale ve dne," řekl Stehlík.

Z uniklého emailu také vyplývá, že do českého pavilonu zatéká. "Neexistují žádná nařízení ohledně urgentních oprav v průběhu otevírací doby pro veřejnost," píše komisař. "Nemáme tak žádnou možnost jak provést opravy například zatékání," pokračuje v ostrém tónu Stehlík.

Autor článku na serveru Kenneth Tan Stehlíka ironicky ujišťuje, že ho zcela chápe. "Naše srdce jsou kvůli všem těm sra***m, se kterými se musíte vypořádat, s vámi. Doufáme, že se poté, co jste na toto všechno upozornil, cítíte lépe."

Shanghaiist.com je jeden z největších čínských blogovacích serverů v angličtině. Každý měsíc ho čte kolem 140 tisíc lidí. 

Němci hrozí odchodem, nelíbí se jim "nazi" urážky
Problémy však nemá pouze český pavilon. Na potíže se zásobováním si podle České televize stěžují i Švýcaři či Němci. Ti dokonce hrozí uzavřením svého pavilónu.

Německá mluvčí Expo 2010 v Šanghaji Marion Conrady potvrdila, že Němci požádali čínské organizátory o další členy ochranky. Neustále totiž dochází k problémům mezi pořadateli a návštěvníky, kterým se nelíbí dlouhé čekací doby před německým pavilónem.

Generální komisař pavilónu Dietmar Schmitz si v dopise pořadatelům postěžoval na nesnesitelné chování návštěvníků, včetně velmi šokujících osobních urážek a fyzických útoků.

Požadoval rozšíření členů ochranného personálu a varoval před uzavřením německého pavilónu na "neurčitou dobu". "Čekací doba před pavilónem byvá asi dvě hodiny", vyvětluje Conrady. Když se někdo zlobí na Němce, použije velmi snadno slovo "Nazi" (nácek).


Ti, kteří na sebe takto negativně upozorní, bývají policií vyvedeni z fronty a situace se zklidní. Největší problémy bývají u vchodu pro vozíčkáře. Ti totiž nemusí čekat ve frontách s ostatními návštěvníky.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...