4. dubna 2016 13:33 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

ÚOHS pozastavil autobusový tendr Královéhradeckého kraje za 5,6 miliardy

Ilustrační foto: Tendr Královéhradeckého kraje na autobusové dopravce byl pozastaven. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto: Tendr Královéhradeckého kraje na autobusové dopravce byl pozastaven. | foto: Daimler

HRADEC KRÁLOVÉ Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) předběžným opatřením pozastavil tendr Královéhradeckého kraje na autobusové dopravce ze 5,6 miliardy korun bez DPH.

Na úterý plánované otevírání obálek s nabídkami uchazečů kraj zrušil. Informovala o tom mluvčí kraje Martina Götzová. Zadávací podmínky tendru, který měl vybrat dopravce pro roky 2017 až 2026, kritizují autobusové odbory. Odboráři žádají zrušení soutěže.

Rozhodnutí ÚOHS podle mluvčí neobsahuje věcné odůvodnění, takže kraj v současné době neví, co k tomuto předběžnému opatření antimonopolní úřad vedlo. „Každopádně nás tento krok, který přišel těsně před otevřením obálek, překvapil. První stanovisko ÚOHS z konce února letošního roku říkalo, že náš tendr je v pořádku a může pokračovat. Před 14 dny nám zakázal podepsat smlouvu s případným vítězem, ale o zákazu otevřít obálky vůbec nebyla řeč,“ uvedl náměstek hejtmana pro dopravu Karel Janeček (ČSSD).

Novou situaci bude kraj analyzovat a bude také zjišťovat důvody rozhodnutí antimonopolního úřadu. Podrobnosti k dalšímu postupu kraj chce kraj zveřejnit v úterý na tiskové konferenci.

Krajem dotovanou autobusovou dopravu zajišťuje 14 autobusových dopravců. Nejvíce pro kraj jezdí firmy Arriva Východní Čechy Chrudim, BusLine a CDS Náchod. V nynější soutěži je kraj rozdělen na osm oblastí. Teoreticky by tak dopravu mohlo zajišťovat až osm firem nebo také jen jedna.

ČTK