13. února 2013 14:41 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Úřad práce chyboval. Tisíce lidí dostanou rodičovskou později

Bankomat (Ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bankomat (Ilustrační snímek) | foto: Lidové noviny

PRAHA Zhruba 15 000 lidí dostane sociální dávky se zpožděním. Česká spořitelna, která provozuje sociální karty a pomoc od státu rozesílá, je totiž zatím nepřevedla. Banka se hájí, že nedostala podklady od Úřadu práce. Ten problém připouští s tím, že za chybu může jeho dodavatel softwaru.

Problém se týká vyplácení rodičovské a pěstounských dávek v Olomouckém kraji. Úřad práce poslal podle mluvčího Jiřího Reichla dávky do jednotného výplatního místa v pátek 8. února.

Odtud měly putovat na účty k sKartám. Na běžná konta ale nedorazily. Reichl dodal, že chyba je u firmy Monet+, která je jedním z dodavatelů informačních systémů pro ministerstvo práce. Doporučil těm, kteří dávky potřebují nutně, aby si je vybrali s sKartou z bankomatu.

Na pochybení upozornil server iDNES.cz, který citoval stížnost jedné z matek z Facebooku. Spořitelna odpověděla, že se jedná o technickou chybu a že situaci řeší. Podle ředitele komunikace banky Františka Bouce se problémy týkají zhruba 15 tisíc lidí, kteří si dávky nechávají přeposílat na své běžné účty. Netýkají se těch, kteří si peníze vyzvedávají přímo s sKartou u bankomatu. Spoždění může trvat den až dva, uvedl server.

Kritizovaná sKarta

Nová sociální karta

Projekt sociálních karet odstartoval za bývalého ministra práce Jaromíra Drábka (TOP 09). Smlouvu se spořitelnou za ministerstvo uzavřel minulý rok v lednu na 12 let tehdejší náměstek Vladimír Šiška, kterého policie loni obvinila za podplácení při jedné ze zakázek. Systém měl podle bývalého vedení ušetřit.

Od počátku ale sklízí kritiku odborů, opozice, některých koaličních politiků či rady postižených. Výhrady měl i ombudsman. Premiér a ministryně práce se loni s bankou dohodli na tom, že se pravidla používání sKaret změní. Novou smlouvu se zatím nepovedlo uzavřít.

Lidovky.cz, ČTK