Neděle 31. května 2020svátek má Kamila 7 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Úředníci vydávali licence na neexistující solárparky

Fotovoltaická elektrárna Vepřek u obce Vepřek na Mělnicku, která je těsně před... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fotovoltaická elektrárna Vepřek u obce Vepřek na Mělnicku, která je těsně před... | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Pracovníci Energetického regulačního úřadu (ERÚ) čelí podezření, že při povolování solárních elektráren pomáhali podvodníkům. Vyloučena není ani korupce.

Případem se již zabývá Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality, píšou Hospodářské noviny (HN). K protiprávnímu jednání mělo docházet zejména koncem loňského roku, kdy ERU od 15. prosince do Silvestra povolil 328 slunečních elektráren.

ČTĚTE VÍCE K TÉMATU

Jen elektrárny spuštěné do konce loňského roku mají nárok na loňskou výkupní cenu elektřiny po dobu dvaceti let. Letos spuštěné elektrárny mají podmínky asi o čtvrtinu horší. Právě proto se na konci loňského roku se spouštěním elektráren tolik spěchalo.

Policii na některé podezřelé případy upozornilo samo vedení ERÚ ještě za bývalého šéfa Josefa Fiřta. "Policie vyšetřuje postup úřadu z konce loňského roku. Blíž to nechci komentovat, detaily teprve zjišťuji," řekla deníku nová předsedkyně úřadu Alena Vitásková. Vyšetřování potvrdil i mluvčí Policejního prezidia Jaroslav Ibehej.

Kvůli pochybením odvolal Fiřt šéfa licenčního odboru Luďka Pražáka. "V jeho případě nešlo o podezření z korupce, odbor nezvládl manažersky," řekl zdroj z ERÚ. Minimálně jeden úředník ale musel odejít, protože udělil licenci nedostavěné elektrárně. Není však prý jasné, zda šlo o korupci nebo o liknavost.

Pracovníci ERÚ pod podmínkou anonymity mluví i o politickém tlaku ve prospěch některých projektů. Navíc se prý setkali i s tím, že se je někteří investoři snažili ošidit. ERÚ loni proto začalo fyzicky kontrolovat všechny nově povolované elektrárny nad jeden megawatt výkonu. Byly to stovky kontrol.

"Až při kontrolách jsme někdy zjistili, že stavební úřady vydávaly kolaudační rozhodnutí na zdroje, které neměly třeba ani nainstalované solární panely. Nebo že na neexistující elektrárny jsou vydané revizní zprávy," řekl jeden z pracovníků ERÚ. Úřad nahlásil policii i ty podezřelé případy, kdy se zdá, že chyboval právě stavební úřad či revizní technici. Obviněn ale zatím nikdo nebyl.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...