14. listopadu 2013 7:38 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Úředníci zaspali, Tykač dostal pokutu pozdě. Stát přijde o 33 milionů

Exkurze se pořádají za plného provozu lomů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Exkurze se pořádají za plného provozu lomů. | foto: Martin Nevyhoštěný, Lidovky.cz

PRAHA Společnost Czech Coal patřící miliardářovi Pavlu Tykačovi ušetří více než 33 milionů korun. Pokutu, kterou měla firma zaplatit, úředníci totiž udělili pozdě.

Dva roky trvalo, než úředníci ministerstva financí i Finančního ředitelství v Ústí nad Labem rozetli případ dodávek uhlí pro Elektrárnu Mělník. Surovinu posílala firma Czech Coal a majitel mělnického zdroje si stěžoval, že je předražené. Případ se táhl od roku 2008.

Elektrárna Mělník teplem a elektřinou zásobuje velkou část hlavního města Prahy a Neratovic. Drahé uhlí se promítalo do cen tepla a elektřiny, které platí spotřebitelé.
Finanční úřad i úředníci ministerstva financí spor prověřovali více než čtyřiadvacet měsíců, a teprve když měli k dispozici všechny dokumenty a zápisy z jednání, padlo rozhodnutí o pokutě.

Pavel Tykač a Czech Coal

Byznysmen koupil podíl v Czech Coal v roce 2006 za asi deset miliard korun. Začal s agresivní cenovou politikou. V roce 2007 měl Czech Coal kvůli dodávkám do elektrárny Mělník získat podle úřadů nepřiměřený hospodářský prospěch v celkové výši 33 158 773 korun.

Příliš dlouhé čekání

Soud ale nyní rozhodl, že úředníci nedodrželi lhůty, a pokuta tak byla uložena nezákonně a je neplatná. Podle soudu měli pracovníci finančního ředitelství už v polovině roku 2008 k dispozici všechny podklady potřebné k rozhodnutí. Pokuta však padla až v listopadu 2009, ze zákona je přitom lhůta jeden rok.

„Rozhodnutí bylo jednoznačně vydáno v rozporu se zákonem o cenách. I při zvolení nejpřísnějšího možného výkladu je zjevné, že pokuta byla uložena po uplynutí lhůty,“ rozhodl Městský soud v Praze. Podle něj Tykačova společnost nezaplatí 33,16 milionu, nemůže být znovu pokutována a řízení definitivně končí.

Tomáš Fránek

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.