Neděle 20. září 2020svátek má Oleg 5 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Úrokové sazby hypoték klesly na nové rekordní minimum

Hypotéka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hypotéka | foto: Shutterstock

PRAHA Průměrná úroková sazba hypoték v Česku v říjnu dále klesla na 3,36 procenta, a je tak opět nejnižší za dobu sledování ukazatele. Vyplývá to z údajů Hypoindexu finančně-poradenské společnosti Fincentrum.

Dosud nejnižší za dobu existence Hypoindexu byly sazby letos v září, a to 3,46 procenta. Index sleduje od roku 2003 průměrnou úrokovou sazbu hypoték bez ohledu na dobu fixace.

"V posledních dvou měsících průměrné sazby Fincentrum Hypoindexu strmě padaly a vzhledem k akční nabídce jedné z největších bank na počátku listopadu ani současné nové minimum nemusí být konečné. Na druhou stranu je také vidět, že úrokové sazby kopírují jen trend ceny zdrojů, do snižování marže se banky příliš nehrnou," uvedl analytik Fincentra Josef Rajdl.

ČTĚTE VÍCE

Nízké úrokové sazby přilákaly do bank v říjnu také více žadatelů o hypoteční úvěry. Počet uzavřených hypoték stoupl proti září skoro o 900 na 6162. Lidem začíná docházet, že sazby jsou opravdu nízko, a v kombinaci s nižšími cenami nemovitostí to oživuje hypoteční trh.

Roste i výše hypotečního úvěru

Vyšší zájem je patrný i na celkových objemech. Ty se v říjnu znovu přehouply přes desetimiliardovou hranici, žadatelé si vzali hypotéky za 10,2 miliardy korun. V září přitom objem hypoték činil 8,7 miliardy Kč.

Roste tak nejen počet lidí, kteří si berou hypotéku, ale také výše hypotečního úvěru. Průměrná hypotéka stoupla v říjnu na 1,655 milionu korun.

ČNB

ČNB

Bankovní rada ČNB se 1. listopadu rozhodla snížit dvoutýdenní repo sazbu o 0,2 procentního bodu na rekordní minimum 0,05 procenta. Banky však podle Fincentra nad nízkými sazbami příliš nejásají. Vzhledem ke snížení úrokových sazeb centrální bankou na další rekordní minimum prý nemají možnost dosahovat vyšších marží.

Velké banky mají omezené možnosti růstu

"Současná situace nízkých sazeb tak není moc příjemná ani pro největší banky, které mají a měly od svých klientů zdroje téměř zdarma. V minulosti totiž mohly díky vyšším sazbám dosahovat vyšších marží proti bankám, které se musely financovat externě. Velké banky mají nyní možnost růstu jen na úkor jiných velkých bank," doplnil Rajdl.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Trápí vaše dítě suchý kašel? Vyzkoušejte s námi sirup Petit Drill, který je z 99 % přírodního původu
Trápí vaše dítě suchý kašel? Vyzkoušejte s námi sirup Petit Drill, který je z 99 % přírodního původu

Dopřejte své rodině klidný spánek. Přihlaste se k testování a objevte účinky dětského sirupu Petit Drill – přírodního léku v boji proti suchému...