7. května 2009 13:23 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Úrokové sazby jsou nejnižší od vzniku ČR

ČNB | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ČNB | foto: Lidové noviny

PRAHA Bankovní rada České národní banky dnes snížila úrokové sazby o čtvrt procentního bodu na nejnižší hodnotu za dobu existence České republiky. Základní úroková sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak klesla na 1,5 procenta. Na rekordní minimum 1 procento znížila své sazby i eurozóna.

Informoval o tom mluvčí ČNB Marek Petruš. Většina analytiků tento krok kvůli ekonomické recesi a očekávané nízké inflaci očekávala.

Nejníže byla dosud základní úroková sazba v tuzemsku na 1,75 procenta, a to od letošního února a předtím od konce dubna do konce října roku 2005.

Naposledy centrální banka snížila úrokové sazby na počátku února, a to o půl procentního bodu právě na 1,75 procenta. Na posledním měnovém jednání na konci března bankovní rada ponechala jednomyslně úrokové sazby beze změny.

Eurozóna je ještě níže
O sazbách dnes rozhodovala rovněž centrální banka Velké Británie a Evropská centrální banka (ECB). Rada Evropské centrální banky snížila základní úrokovou míru v eurozóně podle očekávání o čtvrt
procentního bodu na rekordní minimum 1,0 procenta.

Od sazeb centrální banky se odvíjejí úroky bankovních vkladů a úvěrů. Podnikům nižší úroky přinášejí levnější úvěry na investice a provoz, domácnostem levnější půjčky na bydlení.

V současné době to ovšem příliš neplatí, i když se rozdíl mezi sazbami ČNB a tržními sazbami postupně snižuje. Tržní úrokové sazby na mezibankovním trhu kvůli ekonomické krizi a zvýšenému riziku příliš na pohyb sazeb centrální banky v poslední době nereagovaly. Navíc banky i zpřísnily podmínky pro poskytování úvěrů, což podnikům komplikuje činnost.

Obecně nižší úroky také vyhovují státu, který je významným dlužníkem. Naopak lidé, kteří mají peníze uložené na účtu u banky, dostávají nižší úroky.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!