Úterý 22. září 2020svátek má Darina 25 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Úroky tvoří třetí nejvyšší část rozpočtu. Česko nesplatilo ani korunu

Peníze - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Náklady na obsluhu státního dluhu jsou podle ministra financí Eduarda Janoty již po platech a důchodech třetí nejvyšší položkou výdajů státního rozpočtu. ČR splácí jen úroky z dluhu, které nyní činí zhruba 70 miliard korun ročně.

Na dnešním setkání Slovensko-České obchodní komory to uvedl ministr Janota. Zároveň upozornil, že od roku 1993 tak Česko ze svého dluhu nesplatilo ani korunu.

I vy dlužíte 112 tisíc

Státní dluh ČR se v loňském roce zvýšil o téměř 179 miliard na 1,178 bilionu korun. Na každého Čecha tak připadá dluh přes 112.000 korun. Předloni stát zvýšil dluh o 107 miliard korun.

Problémy s veřejnými financemi přitom podle ministra nezpůsobila samotná krize. "I kdyby krize nebyla, tak žádný ministr financí by nebyl schopen sestavit rozpočet s deficitem pod 100 miliard korun," uvedl na dnešním setkání s podnikateli ministr. Rozpočet pro letošní rok počítá s deficitem 162,7 miliardy korun; loni rozpočet skončil v rekordním deficitu 192,4 miliardy korun.

Relativně dobrý stav veřejných financí v předchozích letech byl podle Janoty výsledkem vysokého ekonomického růstu a obecně příznivých podmínek v ekonomice. Nyní ovšem bude třeba deficit rozpočtu snižovat, a to pomocí vyšších daní nebo pomocí úspor, uvedl ministr. "Já osobně se spíše přikláním k roli omezeného státu.

Aktuální výši veřejného dluhu naleznete ZDE


Daně by měly být jednoduché, konkurenčně schopné a měl by být přísný postih za neplnění daňových povinností," uvedl. Návrhy takových kroků přitom Janota nastínil již ve vládou schváleném
Konvergenčním programu. Navrhované úspory by měly vést ke snížení deficitu veřejných financí pod tři procenta hrubého domácího produktu, hranici požadovanou Evropskou unií, v roce 2013. Letos by měl být deficit 5,3 procenta, v roce 2011 pak 4,8 procenta HDP a o rok později 4,2 procenta HDP.

Konkrétní kroky ke snižování deficitu bude muset podle Janoty určit a uplatnit až vláda, která vzejde z květnových parlamentních voleb. Plánované snížení deficitu veřejných financí by podle jeho dřívějšího vyjádření umožnilo přijmout euro v roce 2016 nebo 2017.

Plán Řecka na snížení rozpočtového deficitu ze zhruba 13 procent HDP v loňském roce na tři procenta během tří let označil Janota za extrémně ambiciózní.

V případě Česka znamená snížení deficitu veřejných financí o jeden procentní bod zhruba 30 miliard korun.

,

Pastrňák i Kvitová. Sportovní hvězdy skupují v Praze luxusní nemovitosti

Mitsubishi Outlander | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Rezidence na Smíchově, byty v Karlíně nebo na Vinohradech. To je jen malý výčet nemovitostí, které vlastní české...

Doba prsatá. Odhalená ňadra jako důkaz měnícího se světa kolem nás

Mitsubishi Outlander | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Až se teď v létě vydáte k vodě, rozhlédněte se kolem sebe. Jedním z dokladů změn světa kolem nás jsou proměny vzhledu...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Mitsubishi Outlander | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

POUZE 5 VÍTĚZŮ! Tropická soutěž s vůněmi Glade Exotic Tropical Blossoms
POUZE 5 VÍTĚZŮ! Tropická soutěž s vůněmi Glade Exotic Tropical Blossoms

Přeneste se do tropů s exotickou vůní květů Monoi, jasmínu a sladkého kokosu. Zapojte se do soutěže a možná právě vy vyhrajete balíček nové řady...