Neděle 7. června 2020svátek má Iveta, Slavoj 10 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

USA bankrot odvrátily, zvýšily mnohabilionový dluh

Budova Sněmovny reprezentantů ve Washingtonu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Budova Sněmovny reprezentantů ve Washingtonu | foto: Reuters

WASHINGTON Sněmovna reprezentantů v noci na úterý schválila zvýšení stropu pro státní dluh Spojených států ze současných 14,29 bilionu dolarů. Hlasování se zúčastnila i demokratka Gabrielle Giffordsová, poprvé od okamžiku, kdy ji v lednu střelil do hlavy atentátník.

Zákon musí nyní ještě posoudit Senát. Očekává se, že i on vysloví s návrhem souhlas. Následně ho ještě musí podepsat prezident Barack Obama. Odvrátí tím hrozící bankrot země, jenž se datuje právě k 2. srpnu. V úterý by totiž USA "došly peníze".

Sněmovna zákon o zvýšení státního dluhu přijala poměrem 269 ku 161 hlasům. Návrh podpořili poslanci obou stran.

Hlasování ve sněmovně bylo přitom nejisté až do samotného konce. Jak část demokratů, tak část republikánů s nedělní dohodou vedení Kongresu s prezidentem Barackem Obamou nesouhlasila. Reálně proto hrozilo, že navýšení dluhu neprojde.

Někteří republikáni se například obávají, že dohoda umožňuje zvýšení daní v budoucnu. Demokratům na ní zase vadí, že obsahuje pouze škrty, a ne nové daňové příjmy.

Výsledek hlasování téměř zastínila pohublá demokratka Gabrielle Giffordsová, která se nečekaně objevila ve sněmovně
ČTĚTE TAKÉ: Postřelená kongresmanka zveřejnila fotografie

Dohoda ale nakonec ve sněmovně získala větší podporu, než se očekávalo. Výsledek hlasování nakonec ale téměř zastínila pohublá Gabrielle Giffordsová, která se při důležitém jednání sněmovny nečekaně objevila.

Zákonodárkyni, která se po atentátu, při němž ji střelec trefil do hlavy, zázračně zotavuje, přivítal dlouhý potlesk jejích kolegů. Drobná žena s krátkým sestřihem během něj na chvíli vstala a mávala jim. "Musela jsem se tohoto hlasování zúčastnit. Nemohla jsem riskovat, že moje nepřítomnost způsobí krach naší ekonomiky," řekla.

VIZUALIZACE OBŘÍHO DLUHU

Návrh zákona o zvýšení státního dluhu Spojených států nyní bude posuzovat Senát. Hlasování začne v úterý v poledne místního času (18:00 SELČ). Žádné drama se ale již neočekává.

Plán v horní komoře Kongresu, kterou ovládají demokraté, má dostatečnou podporu. Obamův podpis pod zákonem lze očekávat záhy po hlasování v Senátu.

STROP SE ZVÝŠIL O 2,1 BILIONU

Dohoda o zvýšení dluhu má dvě části. První obsahuje úspory kolem jednoho bilionu dolarů během příštích deseti let. Druhá pak zřizuje komisi v Kongresu, která bude hledat další škrty. Své návrhy představí v listopadu, pak o nich rozhodnou zákonodárci.

Celkem by úspory měly představovat nejméně 2,4 bilionu dolarů. Strop pro státní dluh se pak zvýší nejméně o 2,1 bilionu dolarů. Vláda tak bude mít peníze celý rok 2012.

Drama kolem navýšení dluhu se tak do prezidentských voleb v listopadu příštího roku nebude opakovat. Podle Bílého domu tím zmizí mrak nejistoty nad americkou ekonomikou.

Američtí politici o zvýšení stropu pro státní dluh jednali několik týdnů. Podle deníku The Wall Street Journal šlo o jednu z nelítějších bitev o vládní výdaje v americké historii.

Opoziční republikáni svůj souhlas s dalším zadlužováním země podmínili dohodou o rozsáhlých rozpočtových úsporách. Obě strany pak dlouho nebyly schopné najít společnou řeč.

VĚŘITEL RADÍ

K řešení se začaly blížit až krátce před hrozícím bankrotem země, jež by bez navýšení dluhu po úterku neměla peníze na úhradu všech svých účtů.

Obama: Kompromis byl nutný

S dosaženým kompromisem přesto nepanuje všeobecná spokojenost. Zatímco podle některých konzervativců jsou dohodnuté škrty málo radikální, takzvaně progresivní demokraté dohodu považují za zradu politiky strany.

"Pokud tento zákon projde, bude to nejhorší zákon, který kdy opustil toto místo," uvedla ve sněmovní debatě demokratka z Kalifornie Maxine Watersová. S výslednou dohodou není příliš spokojený ani Obama. Kompromis ale podle něj byl nutný pro odvrácení bankrotu.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Porody již brzy v novém: U Apolináře proběhne modernizace porodnice
Porody již brzy v novém: U Apolináře proběhne modernizace porodnice

V rámci projektu Porodnice 21. století vznikne v Praze moderní porodnické a neonatologické centrum, které umožní porodit v přirozeném rodinném prostředí. Rodiče navíc budou moci s nedonošenými dětmi zůstat po celou dobu hospitalizace.