Středa 15. července 2020svátek má Jindřich 23 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

USA začnou vyšetřovat Česko kvůli dani pro Facebook či Google. Hrozí odveta

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg. Digitální daň by se měla dotknout i jeho společnosti. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf Facebooku Mark Zuckerberg. Digitální daň by se měla dotknout i jeho společnosti. | foto: Reuters

PRAHA Američané přicházejí s konkrétními kroky proti českému záměru zavést digitální daň, která se má dotknout velkých internetových firem z USA. Podle zjištění LN zahájí v nejbližší době vyšetřování, které může skončit až zavedením cla na české zboží. O záměru američtí vyšetřovatelé zpravili ministerstvo průmyslu a obchodu, které má v Česku záležitost na starosti.

Česká vláda počítala s tím, že chystaná daň pro internetové obry, jako je Google či Facebook, přinese zemi až 5 miliard korun ročně. Jenže narazila na odpor jejich domovské země, který nezůstane u slov. USA kvůli takzvané digitální dani v nejbližší době zahájí vyšetřování. Už o něm zpravili českou stranu.

„Dostali jsme oficiální dopis a budeme se jím zabývat,“ řekla LN Štěpánka Filipová, mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu, které by mělo mít záležitost na starosti.

Kromě Česka se má vyšetřování dotknout také dalších zemí, které tuto údajně diskriminační daň zavedly nebo se na to chystají. Konkrétně Velké Británie, Itálie, Rakouska, Španělska a Turecka. Hrozba je jasná: vyšetřování může skončit zavedením cla na dovážené zboží z dané země.

Podle zdrojů LN obeznámených se situací se věci ujme úřad amerického obchodního zmocněnce (US Trade Representative), který je přímo podřízený americké prezidentské kanceláři. Vyjednává dohody s cizími zeměmi a řeší s nimi také případné obchodní spory.

Krok americké administrativy přijde navzdory tomu, že český návrh daně zatím neprošel ani poslaneckým hlasováním. Projednávat jej má rozpočtový výbor sněmovny. V tuto chvíli je ve hře varianta, že ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) navrhne snížení sazby ze sedmi na pět procent a odložení účinnosti až na příští rok. Spojené státy upřednostňují dohodu více zemí, například v rámci Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Česko by takovou dohodu v budoucnu podpořilo.

Daň jen pro opravdové obry

Pro vysvětlení: takzvaná digitální daň má narovnat skutečnost, že internetové společnosti vydělávají v daných zemích na prodeji svých služeb, především prostřednictvím příjmů z reklam. Daně však odvádí v domovských státech.

Proto třeba česká vláda navrhla, aby sociální sítě, vyhledávače nebo internetové obchody, jako je například Amazon, odváděly sedm procent z reklamních tržeb v naší zemi. Zdanění by se týkalo pouze gigantů, kteří celosvětově utrží alespoň 19 miliard korun ročně. V Česku pak musí mít obrat minimálně 100 milionů.

Americký úřad má informaci o zahájení vyšetřování Česka a dalších zemí vyvěsit na svých webových stránkách. Už také odeslala oficiální dopis příslušnému zástupci dané země. V tomto případě jde o ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO).

Součástí vyšetřovaní mají být konzultace s českou stranou: hledat se bude oboustranně přijatelné řešení. Když se ho vyjednavačům nepodaří najít, můžou Američané přistoupit k výše zmíněnému zavedení cel.

Toho se obávají především čeští exportéři, kteří už v minulosti proti zavedení daně v navrhované podobě protestovali a vyjednávali o ní i na půdě Poslanecké sněmovny. Oficiálně se proti ní v minulosti postavil také americký velvyslanec v Česku Stephen King.

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTRIKÁŘ - I ABSOLVENT

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj, Zlínský kraj
nabízený plat: 26 000 - 28 000 Kč