Pátek 7. srpna 2020svátek má Lada 29 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Usekneme jednu hlavu – hned vyroste nová, říká lovec benzinových gangů

Cisterna (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cisterna (ilustrační foto). | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Boj s neplatiči daní a pochybnými obchodníky, kteří okrádají na dani z přidané hodnoty erár o miliardy, je nekonečný. I když stát v poslední době přitvrdil a finanční správě se daří dohledat víc nejen klasických daňových nedoplatků, ale i vyloženě kriminálních skutků.

Detaily prozradil LN muž, který se pátráním po daňových zločinech už léta zabývá v rámci berní správy, ale nechce zveřejnit jméno s ohledem na citlivost údajů a riziko práce, kterou dělá.

Je jedním z těch, kteří vyhledávají rizikové firmy, podrobně sledují jejich činnost a připravují podklady pro následný zákrok nebo exekuci, končící dražbou zabaveného majetku dlužníka.

ČTĚTE TAKÉ:

Útvar, který tuto činnost v rámci daňové správy vykonává, čítá sedmdesát lidí. Ze všeho nejvíc řeší daňové úniky s pohonnými hmotami, které jsou mezi překupníky a neplatiči nejžádanější komoditou. Na podvodech s DPH přichází stát ročně odhadem o 25 miliard korun. Z toho pak čachry s palivy tvoří až osm miliard.

"Je to rychloobrátkové zboží, po kterém je stále velká poptávka. Trh reaguje na všechny jeho cenové výkyvy a dá se ho i v krizi hodně prodat," zdůvodňuje oblibu benzinu a nafty mezi podvodníky.

Hádky mezi podvodníky

Přestože nezdaněný dovoz benzinu a hlavně nafty od března značně klesl, nevzdali to podvodníci úplně. Na určitou eliminaci podvodů má vliv současná přísnější legislativa, účinná spolupráce daňové správy, Finančního analytického útvaru ministerstva financí i celní správy. "Ale také skutečnost, že mezi čtyřmi skupinami provázaných firem, které se u nás zabývají daňovými úniky, došlo k neshodám," popisuje lovec podvodníků situaci.

Benzinová pumpa. (Ilustrační foto)

Benzin – ideální zboží na daňové čachry.

Pátrači berní správy tak zaznamenali úbytek jízd silničních cisteren do republiky, ale týdně přijíždí do Česka ze zemí Evropské unie i takzvaných třetích zemí pět až šest vlaků plně naložených palivy (jeden veze zhruba 1,4 milionu litrů), u jejichž vlastníků vyhodnocují úřady vysokou míru rizika, že z následného prodeje u nás nezaplatí daň.

Tyhle firmy dál zdokonalují trik, jak se vyhnout zaplacení daně. DPH přiznají, ale v řetězci propojených a účelově založených firem jedna nedlouho po vzniku z vykonstruovaných důvodů před platbou zkrachuje. Na každém litru z desítek milionů prodaných přichází stát zhruba o šest korun. "Je to boj jak s hydrou. Jednu hlavu usekneme, ale hned vyroste nová," říká finanční detektiv.

Firmy na jedno použití

V roce 2011 byla podle něj životnost takové účelově založené firmy až půl roku. Dnes, kdy berní správa zdokonalila systém na jejich vyhledávání, existují tyto firmy někdy jen tři dny. V průměru pak tři týdny.

ČTĚTE TAKÉ:

Za dobu, než je berní správa vytipuje jako podezřelé a vystaví zajišťovací příkaz k předběžné úhradě daně, musí stihnout nakoupit statisíce litrů paliva, prodat je dál a bez zaplacení daně ukončit činnost.

Takových firem je mnoho. "Odhaduji, že v současném registru 1850 velkoobchodníků s palivy je zhruba tisícovka takto fungujících a účelově založených společností," říká pátrač daňové správy.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...