4. srpna 2013 7:55 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Usekneme jednu hlavu – hned vyroste nová, říká lovec benzinových gangů

Cisterna (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cisterna (ilustrační foto). | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Boj s neplatiči daní a pochybnými obchodníky, kteří okrádají na dani z přidané hodnoty erár o miliardy, je nekonečný. I když stát v poslední době přitvrdil a finanční správě se daří dohledat víc nejen klasických daňových nedoplatků, ale i vyloženě kriminálních skutků.

Detaily prozradil LN muž, který se pátráním po daňových zločinech už léta zabývá v rámci berní správy, ale nechce zveřejnit jméno s ohledem na citlivost údajů a riziko práce, kterou dělá.

Je jedním z těch, kteří vyhledávají rizikové firmy, podrobně sledují jejich činnost a připravují podklady pro následný zákrok nebo exekuci, končící dražbou zabaveného majetku dlužníka.

ČTĚTE TAKÉ:

Útvar, který tuto činnost v rámci daňové správy vykonává, čítá sedmdesát lidí. Ze všeho nejvíc řeší daňové úniky s pohonnými hmotami, které jsou mezi překupníky a neplatiči nejžádanější komoditou. Na podvodech s DPH přichází stát ročně odhadem o 25 miliard korun. Z toho pak čachry s palivy tvoří až osm miliard.

"Je to rychloobrátkové zboží, po kterém je stále velká poptávka. Trh reaguje na všechny jeho cenové výkyvy a dá se ho i v krizi hodně prodat," zdůvodňuje oblibu benzinu a nafty mezi podvodníky.

Hádky mezi podvodníky

Přestože nezdaněný dovoz benzinu a hlavně nafty od března značně klesl, nevzdali to podvodníci úplně. Na určitou eliminaci podvodů má vliv současná přísnější legislativa, účinná spolupráce daňové správy, Finančního analytického útvaru ministerstva financí i celní správy. "Ale také skutečnost, že mezi čtyřmi skupinami provázaných firem, které se u nás zabývají daňovými úniky, došlo k neshodám," popisuje lovec podvodníků situaci.

Benzinová pumpa. (Ilustrační foto)

Benzin – ideální zboží na daňové čachry.

Pátrači berní správy tak zaznamenali úbytek jízd silničních cisteren do republiky, ale týdně přijíždí do Česka ze zemí Evropské unie i takzvaných třetích zemí pět až šest vlaků plně naložených palivy (jeden veze zhruba 1,4 milionu litrů), u jejichž vlastníků vyhodnocují úřady vysokou míru rizika, že z následného prodeje u nás nezaplatí daň.

Tyhle firmy dál zdokonalují trik, jak se vyhnout zaplacení daně. DPH přiznají, ale v řetězci propojených a účelově založených firem jedna nedlouho po vzniku z vykonstruovaných důvodů před platbou zkrachuje. Na každém litru z desítek milionů prodaných přichází stát zhruba o šest korun. "Je to boj jak s hydrou. Jednu hlavu usekneme, ale hned vyroste nová," říká finanční detektiv.

Firmy na jedno použití

V roce 2011 byla podle něj životnost takové účelově založené firmy až půl roku. Dnes, kdy berní správa zdokonalila systém na jejich vyhledávání, existují tyto firmy někdy jen tři dny. V průměru pak tři týdny.

ČTĚTE TAKÉ:

Za dobu, než je berní správa vytipuje jako podezřelé a vystaví zajišťovací příkaz k předběžné úhradě daně, musí stihnout nakoupit statisíce litrů paliva, prodat je dál a bez zaplacení daně ukončit činnost.

Takových firem je mnoho. "Odhaduji, že v současném registru 1850 velkoobchodníků s palivy je zhruba tisícovka takto fungujících a účelově založených společností," říká pátrač daňové správy.

Miroslav Petr, Lidové noviny

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.