5. května 2015 13:15 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Uškodily jim předčasné volby. Brusel začernil vyhlídky Řecka

Řecký premiér Alexis Tsipras. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řecký premiér Alexis Tsipras. | foto: Reuters

BRUSEL Evropská komise výrazně zhoršila odhad růstu řecké ekonomiky, ačkoli její původní prognózy byly staré jen tři měsíce. Ve své jarní předpovědi Řecku na letošní rok předpověděla růst HDP pouze o půl procenta, zatímco ještě v únoru to bylo 2,5 procenta.

Komise připomíná, že HDP Řecka loni poprvé od roku 2007 vykázal růst, který činil 0,8 procenta. 

„Pozitivní vývoj nicméně ovlivnilo prosincové oznámení předčasných voleb,“ uvádí příslušná kapitola jarní prognózy. Komise přesto na příští rok Řecku předpovídá růst o 2,9 procenta.

Dokument však upozorňuje, že nyní uváděné odhady jsou velmi nejisté, vzhledem ke stále nejasným reformním záměrům nynější řecké vlády. Odhady jsou založené na stavu k 21. dubnu a předpokládají, že do června se Aténám podaří dosáhnout dohody s věřiteli, tedy s EU a s Mezinárodním měnovým fondem (MMF).

VÍCE O ŘECKU:

„Diskuse o opatřeních mezi námi a řeckými úřady pokračují,“ připomněl dnes eurokomisař pro ekonomické a finanční záležitosti, daně a cla Pierre Moscovici. V posledních dnech se zdá, že určitým způsobem pokročily rozhovory vedené v Bruselu i v Aténách zatím na technické úrovni.

Eurozóna v březnu schválila čtyřměsíční prodloužení záchranného programu pro Řecko, výplatu zbývajících 7,2 miliardy eur (téměř 200 miliard korun) ale pozastavila do zhodnocení reformních plánů řecké vlády. 

Ty však levicový kabinet premiéra Alexise Tsiprase dosud nepředložil, i když mezi partnery Řecka již panuje z dosavadního vývoje frustrace. Pokud se dohodu o reformách nepodaří dokončit tento měsíc, hrozí Řecku už v červnu platební neschopnost.

Nejistota má podle komise už od loňského podzimu negativní dopady na řecké veřejné finance, výrazně se snížily i příjmy rozpočtu. 

Deficit státního rozpočtu tak loni činil 3,5 procenta HDP, letos jej komise odhaduje na 2,1 procenta a v roce příštím na 2,2 procenta. Poměr dluhu k HDP by měl letos dosáhnout 180,2 procenta HDP, rok poté už by měl klesnout na 173,5 procenta.

Lidovky.cz, ČTK

Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny
Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny

Vláda dnes potvrdila, že od 1. ledna 2020 zvýší rodičovský příspěvek z 220 tisíc na 300 tisíc. Na vyšší sociální dávku se mohou těšit novopečení rodiče i ti, kdo příspěvek v současnosti pobírají.