23. února 2017 11:50 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Úspěšní sousedé: Německo mělo nejvyšší přebytek rozpočtu od sjednocení země

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Reuters

BERLÍN Německé veřejné finance loni skončily v přebytku 23,7 miliardy eur, což je v přepočtu zhruba 640 miliard korun. Je to nejvyšší přebytek od sjednocení Německa v roce 1990, oznámil ve čtvrtek spolkový statistický úřad.

Předběžné údaje z první poloviny ledna ukazovaly, že veřejné finance uzavřely loňský rok s přebytkem 18,2 miliardy eur (téměř půl bilionu korun). Zpřesněná data ale ukázala, že přebytek byl vyšší.

Částka 23,7 miliardy eur odpovídá osmi desetinám procenta hrubého domácího produktu (HDP) Německa. Nejvyššího přebytku dosáhlo sociální pojištění (8,2 miliardy eur), následované státním rozpočtem (7,7 miliardy eur), spolkovými zeměmi (4,7 miliardy eur) a obcemi (3,1 miliardy eur).

Za dobrým výsledkem podle statistiků stojí mimo jiné vyšší výběr daně z příjmu nebo vysoká zaměstnanost a díky ní stoupající odvody na sociální pojištění.

S přebytkem veřejných financí počítají odborníci i pro letošní rok. Také státní rozpočet by navzdory vyšším výdajům na integraci velkého množství uprchlíků neměl již několikátý rok v řadě skončit v deficitu.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!