11. října 2010 9:58 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Úspory? Jen za servis letadel dostane Omnipol marži 70 milionů

Casa C-295M  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Casa C-295M |

PRAHA Ministerstvo obrany přiznalo zbrojařské firmě Omnipol za tříletý servis španělských transportních letounů CASA marži 69,5 milionu korun.

Informovaly o tom Hospodářské noviny (HN) s odvoláním na
smlouvy, jež uzavřelo ministerstvo s Omnipolem, který letouny prodával.

Zprostředkovatelé na odstřel

Přes Omnipol, za kterým stojí přítel ministra financí Miroslava Kalouska - zbrojař Richad Háva, armáda nakupuje velmi často.

Roli zprostředkovatelských firem při vyzbrojování armády chce současná vláda omezit. Premiér Petr Nečas (ODS) nedávno slíbil, že změní 16 let starý zákon, který armádě nařizuje služby těchto společností využívat při nákupu všech zahraničních zbraní.

Letadla CASA totiž nejsou jediné, za které si ministerstvo obrany připlatilo, dráž než jiné státy nakoupilo třeba obrněné vozidla Iveco nebo Dingo.

Zmíněná marže podle HN představuje 8,5 procenta z kontraktu na opravy, školení a dodávky náhradních dílů, který i s DPH vychází na skoro miliardu. Kdyby stát koupil letadla přímo od španělského výrobce, nikomu dalšímu by už provizi vyplácet nemusel, upozorňuje deník.

Podle listu zůstává tajemstvím, kolik si celkově Omnipol na letadlech CASA vydělal. Jejich pořízení stálo spolu se servisem 4,5 miliardy korun. Problémem je, že ve smlouvě na nákup strojů není na rozdíl od smlouvy na servis o marži žádná zmínka, píšou HN s tím, že Omnipol nejprve letadla nakoupil a pak prodal, a neměl tedy důvod psát do smlouvy, kolik procent si přirazil, a české ministerstvo to ani nevyžadovalo.

Osmiapůlprocentní marže na servis letadel tak podle HN zůstává jediným oficiálním údajem při hledání odpovědi na to, kolik si od státu účtují prostředníci při zbrojních zakázkách. "Naše marže jsou pouhá čtyři procenta. V tom jsou zahrnuty všechny naše náklady i zisk," řekl ředitel Omnipolu Michal Hon.

Podle HN však už jenom více než dvojnásobná výška marže, která je ve smlouvě na servis letadel, ukazuje, že Omnipol může
inkasovat i více. Připomíná informace týdeníku Respekt, že provize pro Omnipol se může blížit až téměř k miliardě.

Lidovky.cz

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTRO ÚDRŽBÁŘ – VÝROBNÍ SPOLEČNOST

Advantage Consulting, s.r.o.
Liberecký kraj
nabízený plat: 29 000 - 29 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz