16. prosince 2009 12:42 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Úvěry zlevní, ČNB snížila sazby na historické minimum

ČNB | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ČNB | foto: Lidové noviny

PRAHA Bankovní rada České národní banky dnes snížila úrokové sazby o čtvrt procentního bodu. Základní úroková sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak klesla na jedno procento. Sazby tak ČNB snížila na historicky nejnižší úroveň.

Informoval o tom mluvčí ČNB Marek Petruš. Analytici spíše očekávali, že centrální bankéři sazby nezmění.

Naposledy snížila bankovní rada úrokové sazby 6. srpna, a to tehdy na historicky nejnižší úroveň 1,25 procenta. Pro snížení úrokové sazby hlasovalo tehdy všech sedm členů bankovní rady. Na posledním měnovém zasedání na počátku listopadu naopak hlasovali čtyři ze sedmi členů bankovní rady České národní banky pro sazby beze změny.

"Rozhodně nejde o ránu z čistého nebe. Prognóza ČNB s nižšími sazbami počítá, minulé hlasování bylo těsné a jeden člen, který původně hlasoval pro stabilitu sazeb, připustil prostor pro snížení," uvedl analytik Raiffeisenbank Michal Brožka.

Další snížení sazeb nedávno nevyloučila členka bankovní rady Eva Zamrazilová. Pro uvolnění měnové politiky se v rámci hlasování v bankovní radě již opakovaně vyjádřili guvernér ČNB Zdeněk Tůma a viceguvernér Miroslav Singer.

Stejné jako v eurozóně
Úrokové sazby se dnešním rozhodnutím v Česku dostaly na úroveň sazeb v eurozóně. Evropská centrální banka totiž na svém posledním zasedání na počátku prosince nechala základní úrokovou sazbu na historickém minimu jednoho procenta.

V příštím roce lze podle ekonomů počítat s postupným růstem úrokových sazeb. "První zvýšení úrokových sazeb centrální banky čekáme až ve třetím čtvrtletí roku 2010. Koncem roku 2010 by se pak mohla základní sazba dostat na dvě procenta s tím, jak ČNB, obdobně jako centrální banky v západní Evropě či USA, bude reagovat na pokračující oživení ekonomiky a na postupně vzrůstající inflační rizika," uvedl dříve například hlavní analytik Generali PPF Asset Management Radomír Jáč.

ČTK