12. září 2010 13:46 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Už žádná úsporná opatření dělat nebudeme, vzkázal řecký premiér

Řecko neudrží dluhy ani s pomocí Unie, úroky ho táhnou do černé díry | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řecko neudrží dluhy ani s pomocí Unie, úroky ho táhnou do černé díry | foto: Shutterstock

SOLUŇ Řecká vláda nechystá žádná nová úsporná opatření. Uvedl to dnes řecký premiér Jorgos Papandreu. Potvrdil rovněž, že vláda neplánuje restrukturalizaci státního dluhu, která by podle něj těžce zasáhla ekonomiku.

Vláda je podle premiéra na cestě k dosažení plánovaného snížení rozpočtového deficitu o téměř 40 procent v letošním roce. "Nebudeme potřebovat žádná nová opatření," řekl Papandreu. "Restrukturalizace dluhu by byla katastrofou pro ekonomiku, důvěryhodnost a naši budoucnost," dodal.

Premiér již v sobotu uvedl, že vláda bude pokračovat ve strukturálních reformách a v liberalizaci některých sektorů ekonomiky. Slíbil rovněž urychlení plánovaného snížení daňové zátěže pro podniky, jež by mělo podpořit ochabující hospodářství. Jeho sobotní projev provázely rozsáhlé protesty proti úsporným opatřením vlády.

Protestů se podle agentury AP zúčastnilo zhruba 20.000 lidí. Policie byla při menších potyčkách nucena použít slzný plyn. Jeden starší muž byl v sobotu zadržen poté, co se neúspěšně pokusil premiéra zasáhnout hozenou botou. Později byl propuštěn, protože premiér odmítl vznést obvinění.

Záchranný balík z eurozóny
Země eurozóny a Mezinárodní měnový fond se počátkem května s Řeckem dohodly na záchranném balíku v celkové sumě 110 miliard eur (2,7 bilionu Kč).

Výměnou musely Atény slíbit, že začnou s hlubokými reformami veřejných financí a razantně sníží rozpočtový deficit.

MMF tento týden uvolnil dalších 2,6 miliardy eur z dohodnutého úvěru pro Řecko. To bude podle fondu muset pokračovat v důsledné realizaci svého úsporného programu a učinit vše, aby pro své kroky získalo veřejnou podporu. Úsporná opatření již letos v Řecku vyvolala vlnu stávek a protestů.

Úsporná opatření mají negativní dopad na řecké hospodářství. Řecký hrubý domácí produkt se ve druhém čtvrtletí meziročně propadl o 3,7 procenta po poklesu o 2,3 procenta v předchozích třech měsících.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!