Neděle 25. října 2020svátek má Beáta 14 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Chaos není. Paniku šíří někteří politici, tvrdí na startu EET otec projektu Babiš

Ministr financí Andrej Babiš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr financí Andrej Babiš. | foto:  David Neff, MAFRA

PRAHA Pro Andreje Babiše je čtvrtek velký den. Spustila se elektronická evidence tržeb, kterou ministr financí a předseda hnutí ANO pojal coby svůj hlavní politický odkaz. I kdyby díky EET vybral na daních miliardy, projekt ho bude stát politické body – na mnoha místech republiky už zavírají malé venkovské hospody.

Mezi nimi například hospůdka U Jarči v Počenicích na Kroměřížsku; včera načepovala poslední pivo. Majitelce Jarmile Sedlaříkové zbývá pár let do důchodu, už se nechce učit práci s počítačem, a­když si spočetla náklady a zařizování, co by s EET měla, rozhodla se radši podnik po čtyřiadvaceti letech zavřít.

Podobné příběhy budou hospodymilovné Čechy mrzet a rozčilovat. Například Prazdroji se zatím ozvalo tisíc menších venkovských podniků, že už od něj nebudou brát pivo, protože končí. Některé k tomu vede fakt, že při svých výdělcích řádné placení daní neutáhnou, některé motivuje nechuť k nové technologii.

Umělecký dojem rozjezdu EET navíc kazí, že těsně před ním přišel Babiš s návrhem nových výjimek – pro e-shopy, platební brány a živnostníky, kteří dostanou paušální daň, protože jejich roční obrat nepřesahuje čtvrt milionu. Okamžitě se strhla lavina dalších návrhů na změny od pardonu pro farmářské trhy až po posun stravovacích služeb do desetiprocentní sazby DPH.

Za sebe Babiš slibuje, že další změny nebudou. „Žádnou plošnou výjimku nepodporujeme a nepodpoříme,“ říká Babiš v rozhovoru s LN.

Ministr financí kontroluje účtenky.
Andrej Babiš poseděl u piva na Branické formance.

Babišovy nové výjimky začnou platit nejdřív v březnu příštího roku, musejí ještě projít schválením v parlamentu. Část podnikatelů, třeba těch, kteří nabízejí své byty přes internet ke krátkodobému pronájmu, si proto bude muset zařízení na EET pořídit, i­ když ho pravděpodobně od jara už nebudou potřebovat. Babiš ve středu ve sněmovně přislíbil, že každému, kdo takovýto zbytečný výdaj udělá, ho proplatí z vlastních peněz.

VAŠE ZKUŠENOSTI A ÚČTENKY

  • Jaké jsou vaše první zkušenosti s EET?
  • Své zážitky, připomínky a názory pište na michal.pavec@lidovky.cz.
  • Posílejte i fotografie zajímavých nebo chybných účtenek.

LN Jaký očekáváte osud vámi aktuálně navrhovaných změn v­ systému elektronické evidence tržeb?
V médiích probíhá negativní kampaň proti projektu EET. Jeho odpůrci se snaží strašit lidi a poctivé podnikatele. Přitom se nic nemění, my jsme jenom přišli s nápadem, jak systém evidence tržeb zjednodušit. EET je schválená, i když dělali všichni všechno proti tomu, aby k tomu došlo. A ­to přesto, že jsme jedni z posledních ve visegrádské čtyřce, kteří tržby neevidují. V historii naší země jsme jako první přišli s pilotním projektem pro uživatele, kteří si budou chtít projekt vyzkoušet před ostrým provozem.

Firmy si dodnes vyzvedly 49­ 600 autentizačních údajů, a­v rámci zkušebního provozu od 1. listopadu systém používá více než 31 tisíc restaurací, hotelů, stravovacích a ubytovacích zařízení, které v pilotním projektu vydaly 14,3­ milionu účtenek. Přitom povinnost ze zákona začíná platit až od 1. prosince 2016.

Češi v zajetí sociálních bublin

Nechápu tedy, proč někdo stále tvrdí, že projekt nefunguje a je ohrožen. To je lež. Nepřicházíme ani s ničím, co by způsobilo nějaké změny v aktuálně startující fázi. Náš návrh se týká hlavně třetí a ­čtvrté fáze, která je plánovaná na rok 2018, a v menší míře druhé fáze, plánované od 1. března 2017.

LN Takže nevznikne ani žádný chaos?
Ne, žádný chaos není, vše funguje. Paniku šíří hlavně někteří politici, kteří neznají ani detaily našeho návrhu, a odpůrci projektu jako takového. Chápu, že po krajských volbách pokračují v­ předvolební kampani, ale EET platí tak, jak byl schválen zákon.

Přicházíme s návrhem změn právě nyní jen proto, že ve středu přišel k projednávání do sněmovny daňový balíček, který je posledním legislativním nosičem, jejž můžeme využít v tomto volebním období pro případné změny v EET. Kvůli tomu a informacím od podnikatelů jsme se rozhodli, že navrhneme hlavně pro ty nejmenší živnostníky, kterých se týká třetí a čtvrtá vlna EET (od března a června 2018), s ročním obratem do 250 000 korun možnost zažádat si o sjednání paušální daně. Pokud takovou žádost po důkladném prověření finanční správa schválí a domluví jasnou výši daně, nebude se na tyto živnostníky EET vztahovat. Není to žádná plošná výjimka, ale možnost a hlavně vstřícný krok vůči těm nejmenším, kterým tím zjednodušíme život.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....