10. února 2014 13:04, aktualizováno  13:23 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Jourová: V čerpání evropských fondů jsme úplně nejhorší

Ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová přichází na schůzi vlády 3. února v Praze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová přichází na schůzi vlády 3. února v Praze. | foto: ČTK

PRAHA Podle ministryně pro místní rozvoj Věry Jourové (ANO) je Česko v čerpání peněz z evropských fondů za období 2007 až 2013 nejhorší v rámci celé Evropské unie. Česko loni nedočerpalo 10 z EU miliard korun, přičemž celková nedočerpaná částka za celou unii je 16 miliard. Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) navíc letos hrozí, že země z fondů nevyčerpá až 24 miliard korun.

"Česká republika je na tom úplně nejhůře ze všech evropských zemí. Za loňský rok jsme měli bilanci deset miliard korun nedočerpaných z evropských fondů. V rámci celé EU je to 16 miliard, takže my tvoříme větší část této ztráty, a to je skutečně velmi neradostné zjištění," uvedla po jednání vlády Jourová.

A problémy budou podle ní i v letošním roce. "Největší riziko nedočerpání hrozí Operačnímu programu Životní prostředí, kde odhady mluví až o 13 miliardách korun. Dále jde o Operační program Výzkum a vývoj pro inovace, což je program ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, kde hrozí ztráta 7,5 miliardy korun. Dalším programem je OP Podnikání a inovace, kde jde o 1,5 miliardy korun," řekla.

"Česku se nedaří využívat potenciál, který nám dává možnost čerpat evropské peníze k tomu, abychom podpořili a nastartovali hospodářský růst a zaměstnanost. Nejde jenom o to, abychom administrativně vyřešili tyto problémy, ale jde o současnou i budoucí prosperitu země," řekl Sobotka. Cílem vlády podle něj je, aby tato částka byla na konci roku co nejmenší.

Krizový plán

Vláda zadala jednotlivým ministerstvům úkol zpracovat krizový plán čerpání evropských fondů. Jourová je jako celek 28. února předloží vládě ke schválení. Česko mohlo v minulém programovacím období získat až 800 miliard korun. Domácí příjemci dotací z evropských fondů však z toho získali k začátku letošního ledna 514,9 miliardy korun.

Jde o 63,7 procenta z celkové částky, kterou má Česko v těchto letech k dispozici. Z celkové dosud vyplacené částky požádalo ministerstvo financí Evropskou komisi o zpětné proplacení 385,5 miliardy korun, tedy 47,7 procenta celkové částky. Právě tuto sumu považují úřady za skutečně vyčerpané dotace.

Lidovky.cz, ČTK