1. dubna 2011 0:01 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

V Česku se bude od prvního ledna platit eurem

Vlajka EU, euro (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vlajka EU, euro (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Česká republika se stane osmnáctou zemí prestižní eurozóny. Pozdě v noci se na tom dohodla vláda na svém utajeném zasedání v Kramářově vile.

"Termín 1. ledna 2012 byl vybrán kvůli své snadné zapamatovatelnosti," prozradil LN jeden z účastníků jednání, které se zapíše do českých dějin.

Rozhodnutí vlády předcházela krátká schůzka s představiteli ČSSD, kteří vyjádřili ochotu nezdržovat zbytečnými obstrukcemi hladké přijetí příslušných zákonů v rámci legislativního procesu. Neformální dohodu stvrdil svým podpisem Bohuslav Sobotka, novopečený předseda českých sociálních demokratů.

"Už je pryč, jdeme na to"
Podle kuloárních informací byl rozhodujícím impulsem pro tuto nečekanou dohodu odjezd prezidenta republiky Václava Klause na státní výpravu do jižní Ameriky. "Nic bych za tím nehledal," ohradil se premiér Petr Nečas (ODS).

Menším zádrhelem se také ukázalo být plnění Maastrichtských kritérií, o jejichž existenci informovala přítomné ministry zapisovatelka úřadu vlády. Situaci však uklidnil ministr financí Miroslav Kalousek, který upozornil, že již před časem vyslal zástupce svého elitního informačně-analytického odboru na zkušenou mezi řecké statistiky.

Právě Atény v minulosti prosluly svou schopností operativně reagovat na nepříznivý vývoj makroekonomických údajů razantními excelovými škrty.

Otázkou zůstává podoba zbrusu nových českých euromincí, jejichž rubová strana je tradičně výkladní skříní národů eurozóny. Akademický malíř Imrich Němec, kterého oslovil sám Nečas pro jeho autentické češství, by měl v nejbližší době představil kolekci náčrtů, inspirovaných vrcholnými okamžiky české státnosti.

Zatím se jen spekuluje o výjevech s pracovními názvy "Klaus eurokomisařem", "Temelín jako Husův odkaz", či "korunovace Víta Bárty".

Dnes je 1. dubna.

Lidovky.cz

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.