Pátek 21. února 2020svátek má Lenka 2 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

V Česku se máme dobře. Lví podíl na tom má ‚kapitalistka‘ Marie Terezie

Císařovna Marie Terezie. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Císařovna Marie Terezie. | foto: Wikipedia

PRAHA Česká republika je v zásadě bohatou zemí. V roce 2015 byla co se týče ekonomické produkce na hlavu v seznamu všech zemí včetně ropných velmocí na slušném 36. místě s hodnotou přesahující dvojnásobek světového průměru. Má s tím něco společného císařovna Marie Terezie, jejíž třísté výročí narození v sobotu slavíme? Má, a velice mnoho.

Spojnice od této dámy k dnešnímu českému blahobytu je zřejmá například díky knize peruánského ekonoma Hernanda de Soto „Mystérium kapitálu“. Základní myšlenka této knihy je variací na přesvědčení spousty ekonomů a ekonomických historiků, že základem ekonomické prosperity jsou takzvané zdravé instituce.

ČTĚTE TAKÉ:

Institucemi se v tomto případě myslí nejen dobře fungující úřady státní správy ve fyzickém smyslu, ale hlavně principy, na kterých tyto úřady fungují a které prosazují. Jde například o jasné, přehledné, stabilní, logické a vymáhané zákony, jasně definovaná vlastnická práva, dodržování smluv a podobně.

De Soto klade důraz konkrétně třeba na problém evidence vlastnictví. V řadě zemí tzv. třetího světa chudí nejsou tak úplně chudí; vlastní například nemovitosti. Nejsou sice honosné, ale nemovitosti s určitou tržní hodnotou to jsou.

Problém je ale v tom, že jejich vlastníci nejsou schopni pro rozvinutí svých případných podnikatelských nápadů získat kapitál v podobě úvěru, protože nejsou schopni nabídnout svou nemovitost jako zástavu. V mnoha zemích totiž instituce nám známá jako katastr nemovitostí nefunguje buď vůbec, nebo jen velmi špatně - v nedávných letech se tento problém objevil dokonce i v nám geograficky a kulturně poměrně blízkém Řecku.

A pro banku nebo jakéhokoli jiného věřitele je poskytnutí úvěru zajištěného nemovitostí s pochybným vlastnictvím samozřejmě dost riskantní věc.

Kdo dával ve škole trochu pozor, už tuší, co s tímhle vším má společného Marie Terezie. Právě za její vlády se výrazně posunulo úsilí o systematickou evidenci pozemků, tedy základ toho, čemu se dnes říká katastr nemovitostí.

Pojmy jako Druhá a Třetí berní rula mohou mnohým z nás šustit nezáživnou historií a úředničinou, nicméně Hernando de Soto by nám vysvětlil, že se jedná o nenápadný, ale přitom zcela klíčový základ pro pozdější schopnost majitelů nemovitostí v našich zemích brát si hypoteční úvěry, a tím převést jinak „mrtvý“ kapitál na živý základ podnikání.

Dalším zásadním předpokladem pro ekonomickou prosperitu je podle de Sota i mnoha dalších ekonomů kvalitní lidský kapitál - tedy vzdělaná populace. A i tady se jistě mnozí z nás rozpomenou, jak při výuce dějepisu proklínali habsburskou císařovnu za její nápad zavést povinnou školní docházku. Právě toto opatření ale bylo dalším pilířem pozdější prosperity českých zemí.

Minimálně v uvedených dvou směrech bychom tedy měli být dodnes Marii Terezii vděční. A třísté výročí jejího narození oslavit nejen přednáškami a výstavami, ale také – a možná hlavně – tím, že budeme pokračovat v jejím úsilí. V dnešních podmínkách to znamená například tlačit na digitalizaci české veřejné správy a na mnohem důstojnější odměňování učitelů v českých školách.

Autor je ekonomem České spořitelny.

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!