19. srpna 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

V ekonomice jsem měl projevovat více optimismu, uznal Nečas

Premiér Petr Nečas | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Petr Nečas | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Premiér Petr Nečas (ODS) připustil, že svým pesimistickým výhledem na konci loňského roku mohla vláda přispět ke zpomalení české ekonomiky. V rozhovoru pro víkendové vydání Lidových novin ale opětovně potvrdil, že trvá na druhém zvýšení DPH.

Z vyvolávání řecké psychózy a šíření krizové nálady Nečasovu vládu v LN před časem obvinil ekonom Karel Kříž. Premiér nyní uznal, že má částečně pravdu. Některé výroky členů kabinetu včetně jeho podle něj byly přehnaně exponované.

ČTĚTE TAKÉ:


"Sám přemýšlím o tom, jestli jsem neměl projevovat víc optimismu, ukázat světýlko na konci tunelu. Na druhé straně jsem se v politice vždycky nejvíc bál natírat skutečnost na růžovo. Ale ano, sebekriticky přiznávám, že můj tradiční politický přístup, že je lépe být příjemně překvapeným pesimistou než zklamaným optimistou v tomto případě nezafungoval správně," uznal premiér.

O procento vyšší DPH?

Pokud koalice sežene potřebných 101 poslanců k přehlasování senátorského ne, od ledna 2013 se DPH zvedne ze 14 na 15 procent a z 20 na 21 procent.

I nadále Nečas trvá na zvýšení DPH na 15 a 21 procent, což ve čtvrtek odmítl Senát. "Přece zvýšení o jedno procento neznamená z hlediska cenového vývoje prakticky vůbec nic. Ale 17 miliard, které na tom plánujeme vybrat - nebo 13, 14 miliard, pokud se vybere míň -, tak takovéhle peníze nemít ve státním rozpočtu je přece zásadní problém!" ohradil se premiér a ústup od zvýšení označil za "krok na hranici politické a ekonomické debility".

Václav Klaus

Václav Klaus

Na jeho slova v LN již ostře reagoval prezident Václav Klaus. "Je to výrok absurdní, těžko pochopitelný, skoro se mi nechce věřit, že ho učinil. Kdybych chtěl jeho slova parafrázovat, namítl bych, že je naopak na hranici politické a ekonomické sebevraždy v této době daně zvyšovat," řekl Klaus MF DNES. Premiér podle něj dělá fatální chybu jak ve zvýšení DPH, tak ve způsobu jejího prosazení.

Velký rozhovor s Petrem Nečasem najdete ve víkendovém vydání Lidových novin. To si můžete také ihned stáhnout do svého iPadu nebo PC.  

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz