18. listopadu 2011 14:28 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

V nevybraných daních má Řecko 60 miliard eur

Úplatek (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Úplatek (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

ATHÉNY Řecko, sužované tvrdými dopady finančních problémů, má kolem 60 miliard eur v nevybraných daních. Ve zprávě o činnosti expertní mise v Řecku to uvedla Evropská komise.

Suma odpovídá zhruba čtvrtině hrubého domácího produktu Řecka. Jeho dluh dosahuje kolem 370 miliard eur, tedy kolem 160 procent HDP.

ČTĚTE TAKÉ:

Expertní tým byl vytvořen s cílem pomoci s reformami. Podle šéfa týmu Horsta Reichenbacha, kterého citovala agentura AP, by až osm miliard eur mohlo být bezprostředně získáno a mohlo by pomoci Aténám se snížením jejich masivních schodků.

Právní spory se potáhnou léta

Zhruba polovinu sumy představují nevybrané daně, které souvisejí s právními spory, jež se o ně vedou. Tyto pře ale mohou klidně zabrat sedm až 12 let. Právě zlepšení mechanismů pro řešení takovýchto sporů bude jednou z priorit pro skupinu expertů z členských států unie a z Mezinárodního měnového fondu, kteří mají Řekům s reformami pomoci.

Podle zprávy je šance na získání peněz malá, rozsah problému ale ukazuje na pochyby ohledně účinnosti řecké daňové správy.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Belmondo Mých tisíc životů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...

ZE ŽIVOTA: Můj muž neví, jestli chce být u porodu
ZE ŽIVOTA: Můj muž neví, jestli chce být u porodu

Ahoj, jsem ve 31 tt a pochopitelně přemýšlím nad porodem. Jsem prvorodička, takže mám z toho všeho strach a chlap mi moc nepomáhá. Chce být u porodu, ale zároveň je pro něj asi důležitější být v práci, protože kdykoli se bavíme o tom, zdali si bude moci vzít volno nebo zařídit, že bude okolo termínu v práci někde kolem a ne v zahraničí, je to pro něj problém.