11. září 2014 15:41 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Proti Rusku přitvrdíme, oznámila EU a USA

Ruský prezident Vladimir Putin. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský prezident Vladimir Putin. | foto: Reuters

BRUSEL Hospodářský postih Ruska bude ještě tvrdší. Předseda Evropské rady Herman Van Rompuy oznámil na pátek zostření sankcí. Unie rozšíří seznam lidí, kterým zmrazí majetky, ruské podniky budou mít ještě omezenější přístup na evropské trhy. V pátek oznámí konkrétní sankce i americká vláda, která bude cílit především na zbrojní sektor a energetiku.

Evropská unie rozšíří ekonomické sankce vůči Rusku, ale zároveň připravuje i jejich zmírnění. To pro příklad zklidnění situace na východě Ukrajiny.

Podle Van Rompuye EU vždy zdůrazňovala, že protiruské sankce jsou vratné a mají širokou škálu možných úprav. První balík hospodářských sankcí přijaly členské země už v létě, na druhém se shodli velvyslanci minulý pátek. Definitivní schválení přišlo v pondělí, vyhlášení nastane tedy až v pátek, kdy bude přesná podoba sankcí publikována v unijním věstníku.

PSALI JSME:

Informace diplomatů o rozšíření sankcí potvrdil ve prohlášení předseda Evropské rady Herman Van Rompuy. Ruským firmám se ztíží přístup na evropské kapitálové trhy a ještě víc bude omezen export určitých typů zboží.

O 24 jmen nabude seznam osob, kterým Evropská unie zmrazí majetek a zakáže vstup na své území. Jde nejenom o konkrétní aktéry ve snaze o porušení uzemní celistvosti Ukrajiny, ale byl rozšířen také právní základ sankcí, který umožňuje zmrazením majetku a zákazem cest postihovat osoby či firmy, které mají se separatisty vztahy.

Evropská komise a evropská diplomatická služba mají připravit návrhy změn, pozastavení či zrušení protiruských sankcí.

Konkrétní kroky:

  • Nové sankce dál omezí ruský přístup na evropské kapitálové trhy.
  • Evropské společnosti ani jednotlivci nebudou moci půjčovat pěti velkým ruským státním bankám.
  • Zakázány budou půjčky třem velkým ruským zbrojním a třem energetickým společnostem s majoritní účastí státu
  • Rozšířen bude zákaz dodávek techniky potřebné pro těžbu energetických surovin, zákaz se bude týkat také služeb spojených s podobnými činnostmi.
  • USA zavedly finanční sankce proti Rusku už ve čtyřech etapách. Tyto sankce byly mířeny na ruské banky.
  • Podle zdrojů agentury Reuters se americké sankce rozšíří o opatření proti pěti ruským bankám, mezi nimiž bude i největší ruský finanční ústav Sberbank. Ten nebude mít přístup k úvěrům se splatností delší než 30 dnů.

Podle premiéra Bohuslava Sobotky se české vládě za podpory ostatních zemí podařilo odstranit ze sankčních opatření ta, která nejvíce ohrožovala český strojírenský export. Zároveň očekává, za podmínky dodržení příměří a v závislosti na plnění mírového plánu na Ukrajině, postupný ústup od ‚nejpřísnější fáze‘ sankcí.

Amerika se chystá na další sankce

Americká vláda zveřejní své nové protiruské sankce v pátek. Oznámil to ve čtvrtek prezident Barack Obama. Týkat se podle něj budou finančního a zbrojního sektoru a také energetiky.

Obama prohlásil, že Spojené státy se připojí ke zpřísněnému postoji Evropské unie, jejíž nové protiruské sankce motivované ruským podílem na ukrajinské krizi nabývají v pátek platnosti.

"Tato opatření zvýší politickou izolaci Ruska a budou mít dopad na ruskou ekonomiku, zejména v oblastech důležitých pro prezidenta Vladimira Putina a osoby z jeho okolí," uvedl americký prezident.

Obama v prohlášení vyzval Rusko, aby pracovalo s Ukrajinou a dalšími partnery v rámci minských ujednání z minulého pátku, na jejichž základě na východě Ukrajiny platí příměří. Moskva by podle šéfa Bílého domu neměla předkládat neopodstatněné podmínky pro dosažení míru.

"Pokud Rusko své závazky beze zbytku naplní, bude možné sankce i odvolat. Pokud místo toho bude Rusko pokračovat v agresivních akcích a porušovat normy mezinárodního práva, jeho náklady dál porostou," uvedl prezident.

Reakce Ruska na zpřísnění sankcí

  • Ruský vicepremiér Dmitrij Rogozin označil nové sankce za strategickou chybu a mylnou kalkulaci. Cílem sankcí je podle něj zhoršit životní úroveň prostých Rusů a tím vyvolat v Rusku nespokojenost s prezidentem Putinem.
  • Rusko podle Rogozina, který je odpovědný v ruské vládě za zbrojní a kosmický program, na sankce odpoví, kosmické spolupráce se Západem se ale odvetné kroky týkat nebudou.
  • Rozšíření sankcí v pátek rovněž odsoudil stálý ruský zástupce při EU Vladimir Čižov. Krok Bruselu podle něj postrádá elementární logiku, protože ke zpřísnění sankcí dochází v době, kdy na východě Ukrajiny platí příměří.

Moskva už před několika dny na možné nové kolo evropských sankcí reagovala hrozbou "asymetrické odpovědi". Ruský premiér Dmitrij Medveděv nově naznačil, že by mohly být postiženy západní letecké linky využívající ruského vzdušného prostoru.

Ještě tento měsíc velvyslanci členských zemí podle něj zhodnotí prosazování mírového plánu na východě Ukrajiny a na základě tohoto hodnocení rozhodou, zda se sankce upraví.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz