Pondělí 19. října 2020svátek má Michaela 10 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

V pondělí se do práce nedostanete. Vláda odborům nestačí vyhovět

Odbory chtějí zablokovat Česko kvůli režijkám | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Odbory chtějí zablokovat Česko kvůli režijkám | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Odboráři chtějí, aby návrh na nižší zdanění zaměstnaneckých výhod podala vláda. Sněmovna by o něm měla rozhodnout ve zrychleném řízení.

Proč se bude stávkovat?

Vyšší zdanění zaměstnaneckých výhod, například režijních jízdenek, zavedla od zavedla novela zákona o dani z přidané hodnoty. Odborům vadí, že daň se nově bude vypočítávat z tržní ceny, a nikoli z nižší zaměstnanecké. Nejhlasitěji protestují železničáři, kterým by nová pravidla zdražila režijní jízdné. Kromě jízdenek jde také o stravenky nebo firemní ubytovny.

Ministr financí Eduard Janota uvedl, že premiér Jan Fischer by mohl svolat mimořádné jednání kabinetu. "Já myslím, že pokud bude toto jediný možný technický způsob řešení, že pan premiér proti tomu nebude mít žádné námitky a patrně vládu svolá, protože nemáme zájem, aby probíhaly nějaké stávky v této době," řekl Janota České televizi. Podle Janoty jde ze strany odborů o nedorozumění, protože kabinet už dříve přislíbil vstřícnost k řešení tohoto problému.

Podle odborářů vláda málo komunikuje

Na otázky novinářů, zda by vláda předložením novely odvrátila stávku, odboráři odpovídali vyhýbavě. Říkali, že ze strany kabinetu nevznikla žádná iniciativa, odbory by se k ní navíc musely vyjádřit. "Když bude premiér chtít jen trošku se tím zabývat, tak jednoduše předloží návrh, nechá ho v jednom čtení odsouhlasit a my můžeme jednat o tom, že stávka třeba nebude.  Ale on to stihne do pátku?," tázal se odborový předák Jaromír Dušek.

Zástupci odborů také zdůraznili, že jim sliby nestačí, potřebují záruky. "Exekutiva se chová, jako by problém neexistoval," podotkl šéf Odborového svazu dopravy Luboš Pomajbík. Řešení má podle něho v rukou Fischer. Podle Pejšy existuje obava, že do pondělí se k takovému řešení nedospěje.

Pomajbík poznamenal, že odboráři jednali s premiérem jen jednou, od té doby prý ani na výzvy nereagoval. "Nám skutečně nezbývá než, jak bylo řečeno, pokračovat v sociálním dialogu i jeho dalšími formami, a tou je bezesporu stávka zaručená ústavou," zdůraznil.

Odboráři nejsou podle Pomajbíka nadšeni tím, že musí ke stávce přistupovat. Nicméně doufá, že vláda si závažnost situaci uvědomí. "Možná ke škodě obyvatel až po pondělní stávce," dodal s tím, že času měla dostatek.

ODS: Je to politikcý boj

Společný postup odborářů a sociálních demokratů vzbuzuje podle šéfa poslanců ODS Petra Tluchoře "vážné podezření", že stávka je od samého počátku politická a součást předvolebního boje. "Pokládáme za naprosto nepřijatelné a nemravné, pokud ČSSD obětuje sociální smír v zájmu svého volebního úspěchu. Odbory by neměly být lokajem ČSSD," poznamenal Tluchoř.

ODS je podle něj ochotna o benefitech zaměstnanců i možnosti je vyřešit vládním návrhem zákona jednat, nedokáže si ale představit, že by se mělo odehrávat pod hrozbou stávky.

Vyšší zdanění zaměstnaneckých výhod, například režijních jízdenek, zavedla novela zákona o dani z přidané hodnoty. Odborům vadí, že daň se nově bude vypočítávat z tržní ceny, a nikoli z nižší zaměstnanecké. Nejhlasitěji protestují železničáři, kterým by nová pravidla zdražila režijní jízdné. Kromě jízdenek jde také o stravenky nebo firemní ubytovny.

,

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Máte doma vybíravého pejska? Problémem může být kvalita krmiva
Máte doma vybíravého pejska? Problémem může být kvalita krmiva

Brit ke své řadě granulí bez obilovin pro malá plemena uvedl na trh i novou řadu kapsiček Brit Care Mini. Ty jsou obohaceny o prebiotika pro dobré...