22. září 2010 12:26 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

V Praze je prý blaze, ale každý třetí Pražan se chce odstěhovat

Zácpa na magistrále v Praze.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zácpa na magistrále v Praze. | foto: Pavel Wellner, Lidové noviny

PRAHA Zhruba každý třetí Pražan připouští možnost přestěhovat se časem mimo své dosavadní bydliště. Nejčastěji by si jako nové místo pro život vybrali obec u Prahy, která jim nabízí větší sepětí s přírodou a čistší ovzduší. Vyplývá to z průzkumu agentury Dema, která jeho výsledky prezentovala na dnešní tiskové konferenci.

Na 43 procent Pražanů, kteří připouštějí možnost stěhování mimo hlavní město, by podle průzkumu preferovalo obec u Prahy, 18 procent by se stěhovalo do menšího města nedaleko metropole. Slibují si od toho vyšší kvalitu života, vedle lepšího propojení s přírodou také větší klid a kvalitnější a méně nákladné bydlení.

Čtěte více:

Podle ředitelky agentury Dema Bohumíry Jozífkové se ale novousedlíci v obcích či městech kolem Prahy musejí vyrovnávat také s problémy s dopravou, méně příležitostmi na trhu práce, horší občanskou vybaveností či s závislostí na metropoli. "Za prací je nutno dojíždět, stejně jako za řadou běžných služeb občanské vybavenosti. Do budoucna je tak největší výzvou pro obce a města v sousedství metropole vytváření pracovních příležitostí a přilákání souvisejících investic," uvedla Jozífková.

Nedostatek pracovních příležitostí uvádějí Pražané jako nevýhodu bydlení mimo metropoli v 42 procentech případů. Špatné dopravní spojení v městech mimo Prahu vadí 16 procentům Pražanů, zatímco 11 procentům vadí nedostatek kulturního a sportovního vyžití a osm procent uvádí jako nevýhodu horší dostupnost zdravotnických služeb. Většinou by podle průzkumu v malých městech a obcích investovali do infrastruktury, zdravotnictví a školství.

Průzkum se uskutečnil od srpna 2008 do září 2010 prostřednictvím dotazování zhruba tisícovky lidí z Prahy, Čelákovic, které průzkum považuje za malé město, a Zbuzan, které průzkum označuje jako menší obec.

Lidovky.cz, ČTK