29. března 2010 16:15 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

V průběhu jednání o odzbrojení obchod se zbraněmi narostl o čtvrtinu

V průběhu jednání o odzbrojení obchod se zbraněmi narostl o čtvrtinu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V průběhu jednání o odzbrojení obchod se zbraněmi narostl o čtvrtinu | foto: Shutterstock

PRAHA/STOCKHOLM Obchod s konvenčními zbraněmi během posledních čtyř let ve světě vzrostl o 22 procent i navzdory ekonomické krizi. Hlavními hráči na trhu jsou Spojené státy a Rusko, které se chystají v Praze 8. dubna podepsat společnou smlouvu o omezení strategických zbraní.

Útraty za zbraně by Česku stačily na dvacet let

Částky za prodané či koupené zbraně většina vlád nezveřejňuje, odborníci ale odhadují, že ročně se ve světě utratí za zbrojení přes bilion dolarů (zhruba devatenáct bilionů korun). To odpovídá asi dvěma procentům světového hrubého domácího produktu.

Obě velmoci se na světovém vývozu zbraní od roku 2005 do roku 2009 podílely dohromady více než 50 procenty. Největšími dovozci jsou Čína a Indie. Vyplývá to ze zprávy Stockholmského mezinárodního ústavu pro výzkum míru (SIPRI).

Spojené státy se na světovém prodeji konvenčních zbraní podílejí 30 procenty. Dodávají je do zhruba stovky zemí, mezi které patří také jejich spojenci ze Severoatlantické aliance. Hlavními odběrateli amerických zbraní jsou Jižní Korea, Izrael a Spojené arabské emiráty. Velkou část vývozu USA tvoří prodej bojových letounů a vojenského vybavení.

Rusko se na světovém prodeji zbraní podílí zhruba z jedné čtvrtiny. Jeho hlavními odběrateli jsou Čína a Indie, které se během posledních čtyř let staly také největšími dovozci zbraní. Další významné trhy pro ruské zbraně jsou Alžírsko a Malajsie.

Největší hrozba: Zaostalá ale přezbrojená Afrika

Rostoucí prodej konvenčních zbraní souvisí podle SIPRI především se zájmem mnoha zemí o moderní bojové letouny. Zároveň si ale západní země dělají obavy z rostoucích zbrojních arsenálů v Jižní Americe, severní Africe, jižní Asii, jihovýchodní Asii a na Blízkém východě.

"Je znepokojivé, že zbraně proudí do nestabilních částí Afriky. V období 2005 až 2009 získal Súdán ozbrojená vozidla a vojenská letadla od Ruska, Číny a Běloruska. Ukrajina pokračovala v roce 2009 v dodávkách bitevníků Su-25 Čadu a do Keni prodala 110 tanků T-72M," dodává zpráva SIPRI.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!