3. srpna 2015 9:46 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Řekové po pěti týdnech otevřeli akciovou burzu. Propad je rekordní

Co se stane s řeckou státní pokladnou? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Co se stane s řeckou státní pokladnou? | foto: Reuters

ATÉNY Aténská akciová burza po pětitýdenní přestávce vyvolané řeckou dluhovou krizí obnovila v pondělí provoz. Hlavní index řeckých akcií v úvodu obchodování vykazoval propad až o 22,8 procenta, akcie největší řecké komerční banky National Bank of Greece ztrácely dokonce 30 procent, což je jejich denní limit.

Procentní propad je podle agentury Reuters rekordní.

Akciová burza spolu s řeckými bankami zavřela 29. června. Stalo se tak v rámci omezení pohybu kapitálu, které mělo zamezit masivnímu odlivu peněz a zabránit odchodu Řecka z eurozóny.

Banky se znovu otevřely již 20. července, výběry z účtů ale zůstaly omezeny.

Omezení platí i pro domácí investory na aténské burze. Podle plánu, který schválila Evropská centrální banka (ECB), mohou k nákupu akcií využívat nové finanční prostředky za zahraničí, hotovost, kterou mají doma či v bezpečnostní schránce, nebo prostředky z nových bankovních účtů založených poté, co byl minulý pátek vydán výnos upravující pravidla fungování akciového trhu. 

Omezení mají zabránit odlivu kapitálu z řeckých bank. Na zahraniční investory se žádná nová omezení nevztahují.

ČTK

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)