25. října 2007 17:39 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

V roce 2008 může být ještě dráž

Jídlo | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jídlo | foto: Lidové noviny

PRAHA  Nejnovější odhad inflace v roce 2008 ukazuje, že může být v příštím roce v České republice ještě o něco dráž. Inflace může dosáhnout až 5,8 procenta. Maximum červencové předpověďi bylo jen 4,9 procenta.

Česká národní banka dnes v nové prognóze zvýšila odhad růstu inflace. V září 2008 by se měla celková inflace pohybovat mezi 4,4 až 5,8 procenta. V březnu 2009 by pak měla klesnout na 3,1 až 4,5
procenta. Nová prognóza nemění zásadní pohled na ekonomiku, a i nadále počítá s růstem úrokových sazeb, uvedl na tiskové konferenci guvernér ČNB Zdeněk Tůma. V předchozí červencové předpovědi centrální banka odhadovala inflaci na konci roku 2008 mezi 3,5 až 4,9 procenta.

Centrální banka dnes ponechala stejně jako v září úrokové sazby beze změny, a základní sazba tak činí 3,25 procenta. Jednání se zúčastnilo všech sedm členů bankovní rady. Pět z nich hlasovalo pro zachování sazeb, dva zvedli ruku pro růst sazeb o čtvrt procentního bodu. "Z hlediska předchozích vyjádření jednotlivých členů bankovní rady odhadujeme, že pro zvýšení hlasovali pánové Hampl a Tůma. Podle nás slouží výsledek tohoto hlasování spíše jako signál pro trhy, že zdaleka není se zvyšováním sazeb konec," uvedl analytik České spořitelny Martin Lobotka.


Nejspíše už v listopadu se bankovní rada bude podle analytika ČSOB Petra Dufka navýšením sazeb opět vážně zabývat a je pravděpodobné, že tentokrát už sazby vzhůru půjdou. "Předpokládáme, že ČNB své sazby ještě do konce roku jednou zvýší a dalším krokem stejným směrem bude pokračovat i v prvním
čtvrtletí příštího roku," dodal. "Inflace je v roce 2008 proti červencové prognóze výrazně vyšší v důsledku jednorázových faktorů, zejména zvýšení regulovaných cen a daňových sazeb," uvedl Tůma k inflaci.

Lidovky.cz, ČTK

Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?
Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?

Ahoj, prosím poraďte mi, jak se s tím srovnat.