Středa 2. prosince 2020svátek má Blanka -1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

V roce 2035 nebudou skoro existovat chudé země, věří Gates

Spoluzakladatel společnosti Microsoft Bill Gates. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Spoluzakladatel společnosti Microsoft Bill Gates. | foto: Reuters

DAVOS (ŠVÝCARSKO) V roce 2035 už ve světě nebude prakticky žádná země, která by se potýkala s chudobou. Řekl to zakladatel počítačové společnosti Microsoft Bill Gates, jehož optimistické poselství zamířilo v úterý prostřednictvím dopisu na Světové ekonomické fórum v Davosu.

Melinda Gatesová

Melinda Gatesová

"Svět se zlepšuje a za dvě desetiletí bude lepším místem," napsali Gates a jeho manželka Melinda v pravidelné výroční zprávě své nadace.

Gatesovi se letos rozhodli poukázat na tři údajné pesimistické mýty, které podle nich lidem na celém světě zbytečně ztrpčují život. "Všechny tři ukazují ponurou vizi budoucnosti: podle jednoho se svět nezlepšuje, je stále chudý, nemocný a čelí přelidnění," uvedl Gates.

Pohled na hospodářské parametry ale podle něj mluví o něčem jiném - podle HDP na hlavu se nyní třeba země jako Čína, Indie nebo Botswana, dříve považované za chudé, řadí k rostoucím ekonomikám.

Gates osobně promluví v pátek

"Jsem natolik velkým optimistou, že si troufnu udělat předpověď. Do roku 2035 na této planetě skoro žádné chudé země nebudou," shrnul ve výroční zprávě americký miliardář, který by měl v Davosu osobně promluvit v pátek.

Nadace Gatesových

Gatesovi už léta spravují svou dobročinnou nadaci, jíž darovali už přes 26 miliard dolarů (přes 500 miliard Kč). Svými prostředky pomohli na celém světě proočkovat stamiliony dětí. Nyní se zaměřují na boj s obrnou, na podporu zemědělství a na informování o plánovaném rodičovství.

Dalšími mýty jsou podle Gatesových představy, že humanitární pomoc je obrovským plýtváním prostředky a že boj s nemocemi, epidemiemi a hladem zvyšuje hrozbu přelidnění. Třeba na příkladu Brazílie se podle nich ukazuje, že tam, kde klesá dětská úmrtnost, klesá i porodnost.

"Naše planeta nebude vzkvétat, když necháme nemocné umírat, ale když budeme s to zlepšit jejich životy. Lidské bytosti nejsou stroje, které se jen tupě rozmnožují. Rozhodujeme se na základě okolností, jimž musíme čelit," tvrdí podle agentury AP Gatesová.

Neobvyklý host - prezident Íránu

Ve švýcarském Davosu ve středu začalo výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF), kterého se zúčastní světová politická i ekonomická elita. Poprvé za deset let do Davosu dorazí také prezident Íránu. Celkově se podle agentury DPA očekává zhruba 2500 účastníků z téměř stovky zemí.

ČTĚTE VÍCE:

Prezident WEF Klaus Schwab uvedl, že setkání by mělo přinést podněty pro zajištění silnějšího hospodářského růstu a překonání finanční krize. Nedávná studie WEF varovala, že finanční krize stále ohrožuje vývoj světové ekonomiky.

K důležitým tématům budou v Davosu podle agentury DPA zřejmě patřit také vysoká nezaměstnanost, prohlubující se propast mezi chudými a bohatými či zneužívání internetu ke kriminalitě a špehování.

Do Davosu by měli dorazit například premiéři Británie, Itálie, Japonska a Izraele. Zasedání se tentokrát nezúčastní německá kancléřka Angela Merkelová, která se nedávno zranila při lyžování. Očekává se, že íránský prezident Hasan Rúhání se v Davosu vyjádří ke kontroverznímu jadernému programu své země. Hovořit by se mohlo také o roli Íránu v konfliktu v Sýrii.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...