19. září 2011 8:04 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

V Temelíně se promarnily dva roky, tvrdí Míl

Jaroslav Míl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaroslav Míl. | foto: Lidové noviny

PRAHA Předchůdce Martina Romana ve vedení ČEZ, Jaroslav Míl, který dnes pracuje na vládní energetické koncepci, je přesvědčen, že vláda i firma měly urychlit dostavbu Temelína hned po německém rozhodnutí uzavřít jaderné elektrárny.

LN Premiér vyměnil šéfa ČEZ i kvůli Temelínu. Zpožďuje se dostavba?
Nemůžeme ignorovat vývoj vokolních zemích. A jestliže Německo odstaví jaderné elektrárny, což je evidentní fakt, tak se dá očekávat, že postupem času bude tlak na odstavování dalších jaderných zdrojů, které mají určité stáří. Výsledkem toho bude, že elektrárna Dukovany zjevně nepoběží 50 až 60 let, jak jsme si představovali, ale výrazně kratší dobu. Myslím, že by bylo ohromným úspěchem naší diplomacie, kdyby se podařilo udržet provoz Dukovan do roku 2025. To už máte jen čtrnáct let. Když nestihnete do vypnutí Dukovan dostavět Temelín, tak máte velký problém. Nemůže vám vypadnout velký zdroj na jihu Moravy se všemi sítěmi a regulací. Nemůžete ho nahrazovat z jihu Čech. Ta soustava by nemohla fungovat tak jako nyní. Dnes musíte mít plán, jak dostavět Temelín, a ještě nové bloky v Dukovanech, dřív než budeme nuceni odstavit ty současné.

ČTĚTE TAKÉ:

LN Kdy se musí začít stavět Temelín, aby se stihly i Dukovany?
Co nejdřív. Už teď je to časově nesmírně komplikované. Musíme rychle začít stavět a zároveň se diplomaticky dobře připravit na jednání o Dukovanech. Musíme mít připraveny scénáře, jak si v Bruselu vyjednat výjimky a změny, až přijde tlak na uzavírání starších jaderných bloků. Už se promarnil čas. Teď už není jiná možnost než zrychlit všechny povolovací a administrativní procesy, aby se Temelín v příštích pěti letech realizoval.

LN Říkáte, že se promarnily dva roky. Proč?
Nikdo nepředpokládal, že se stane jaderná havárie ve Fukušimě, aNěmci se bleskově rozhodnou zavřít své atomové elektrárny. Vypadalo to, že máme relativně dost času, protože Dukovany budou moci fungovat ještě desítky let. Nevím, proč to nešlo po Fukušimě urychlit.

LN Měla vláda na ČEZ zatlačit dřív?
Za zpoždění jsou zodpovědní všichni, kdo mají s Temelínem co do činění. My musíme nejen začít rychle stavět a přemýšlet o náhradě za Dukovany, ale také aktivně ovlivňovat vývoj v Evropě.

Celý rozhovor vyšel ve víkendovém vydání Lidových novin.

 

Jak naučit děti anglicky? Zkuste to během sportu nebo relaxace
Jak naučit děti anglicky? Zkuste to během sportu nebo relaxace

Hledala způsob, jak propojit učení s pohybem a naučit děti jazyk nenásilnou formou. Tereza Dědková založila před 4 lety projekt Little Bubbles, ve kterém spojila tři velké vášně: jógu, angličtinu a práci s dětmi. Jak to funguje a pro koho jsou Bublinky vhodné?